Причина не корелює зі здоровим глуздом. СБУ вилучило комп'ютери компаній, тому що на них була програма, яка не подобається спецслужбі. Мова йде про програмне забезпечення із моніторингу дій співробітників. Якщо казати просто, то ця програма доповідає керівництву компанії, чи не сидить співробітник у соцмережах, або чи не відсилає секретні файли конкурентам.

Доволі розповсюджена світова практика, яка може і не подобатись. Але не подобається – не працюйте там, де її використовують. Примітно, що це корпоративне програмне забезпечення офіційно купляли у розробника, а "Укргазвидобування" взагалі придбало його через "ProZorro". Тобто закупило публічно.

Тут потрібно зауважити, що програма розроблена компанією з Донецька, яка після початку війни перенесла головний офіс до Москви. Я кажу про це тому, що для СБУ це могло стати однією з причин, чому експерти визнали її шпигунською. Можливо, ця програма таємно надсилає дані у Росію.

Навіть якщо припустити, що цей софт дійсно шпигунський, що робить нормальна служба безпеки при здоровому глузді? Вона йде до тих, хто його використовує і каже: "Хлопці, ви тут потенційно в небезпеці. Ми радимо вам це не використовувати". І якщо для державного і стратегічного "Укргазвидобування" ця порада буде обов'язковою для виконання, то приватному бізнесу тут реально можна лише порадити, бо він свої дані може хоч на паркані малювати.

Читайте також: Підсумки дна. Чому нардепи проголосували за закон про е-декларації для активістів

Що натомість робить Служба безпеки України? Налітає з обшуками. Виносить техніку. За деякими свідченнями, пропонує швидко повернути вилучене за пожертву, а як ні, то вибачте, працюйте поки що в блокнотах.

При цьому під роздачу попадає чи не найвідоміша у світі українська інвестиційна компанія. Тому заголовки "Українська спецслужба вилучила комп'ютери "Інвестбанку" непоганою такою хвилею прокотились по фінансових світових ЗМІ. "Інвестбанк" – це саме ті люди, які приводять іноземний капітал до України. Саме ті люди, які переконують, що в Україні можна вести бізнес.

Звісно, можна дотримуватись версії, що софт став лише приводом і насправді комп'ютери з "Dragon Capital" працівники спецслужби винесли тому, що у компанії корпоративний конфлікт з бізнес-партнером нардепа Грановського, який неофіційно курує СБУ. В цій версії менше приводів вважати силовиків просто дурниками, але інвестиційної привабливості вона теж не додає.

Читайте також: Підсумки дна. Чому НАЗК прибрало з вільного доступу кілька сотень декларацій

Взагалі, за останній лише час СБУ підпсувала Україні інвестиційний імідж вилученням комп'ютерів, влаштуванням фейкової акції протесту під будинком громадського активіста, заблокуванням імпорту газу для всіх компаній, окрім медведчуківських, влаштуванням безладу в закупівлях ліків міжнародними організаціями, блокуванням експорту горіхів, тому що шукала там черв'ячків.

Поки що СБУ успішно захищає Україну від пристойного іміджу. Може, звісно, ще від чогось, але цього якраз непомітно.