До Києва прибув прем'єр Чехії Фіала

Так, за словами прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, наша країна й Чехія відкривають нову сторінку в історії взаємин. Зокрема, сьогодні, 31 жовтня, було проведено перші міжурядові консультації з прем'єром і чеськими колегами.

Головне Масована ракетна атака по Україні та повернення з полону морпіхів: хронологія 250 дня війни

Під час засідання підписали 3 важливі документи:

  • Меморандум про співробітництво у сфері стандартизації, метрології та оцінки відповідності. Це сприятиме підтримці українського бізнесу і його виходу на європейський ринок;
  • Меморандум про взаєморозуміння між МЗС України та Чехії, що поглибить двосторонній діалог між країнами;
  • Спільну заяву, у якій підтвердили рішучість відновити територіальну цілісність і суверенітет України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Крім того, у заяві закликали міжнародну спільноту посилити санкційний тиск на Росію і наголосили на необхідності збільшення військової, фінансової та гуманітарної допомоги для України.

Також в межах зустрічі Чехія заявила, що готова долучатися до відбудови нашої держави, зокрема, взяти патронаж над Дніпропетровщиною.

Уряди України та Чехії провели спільне засідання / Фото з телеграму Дениса Шмигаля

Чехія розробила власний План допомоги Україні

Шмигаль підкреслив, що візит чеської делегації до Києва в один із найскладніших періодів історії – це вияв величезної солідарності з Україною. Під час пресконференції з прем'єром Чехії Петром Фіалою український прем'єр-міністр подякував за всебічну допомогу, яку чеські партнери надають нашій державі.

Зокрема, згадали і про План допомоги Україні, який Чехія розробила на державному рівні. Це щорічно понад 20 мільйонів євро протягом 2023 – 2025 років.

Військово-технічне співробітництво між нашими державами також набирає обертів – чеські самохідні гаубиці "Дана", танки, БМП та інша допомога вже допомагають українській армії.

Також уряд Чехії підтримав створення міжнародного трибуналу для засудження військово-політичного керівництва Росії за злочинну війну проти України.

Пресконференція Дениса Шмигаля та Петра Фіала / Фото з телеграму Дениса Шмигаля

Зеленський зустрів Фіалу

Президент України Володимир Зеленський також зустрівся із прем'єр-міністром Чехії.

Вітаю в Україні друга нашого народу та справжнього захисника європейських цінностей – прем'єр-міністра Чехії Петра Фіалу,
– написав Зеленський.

Він додав, що цей візит відбувається, коли наша держава зазнає підлих російських ударів по цивільній інфраструктурі, передусім по енергетичних об'єктах.

  • Під час зустрічі були скоординовані кроки щодо посилення санкцій проти Російської Федерації за терор і притягнення її до відповідальності.
  • Обговорили оборонну співпрацю, яка нарощуватиметься. Окремо зупинилися на питаннях посилення протиповітряного й протиракетного захисту, а також захисту від дронів, які російські терористи придбали у своїх спільників в Ірані.
  • Обговорили залучення Чехії до підготовки українських захисників і проєкти з будівництва та ремонту військової техніки.
  • Підняли і питання відбудови України та потребах для ліквідації наслідків руйнувань, спричинених російським терором.
  • Сторони також обговорили весь спектр взаємодії в межах Європейського Союзу, адже Чехія головує у Раді ЄС.

Зеленський підкреслив, що Фіала мав нагоду особисто побачити, що означає такий терор і якої шкоди він завдає Україні.

Президент України зустрівся із прем'єром-міністром Чехії: відео

Фіалу нагородили орденом Ярослава Мудрого

Під час візиту Володимир Зеленський також нагородив Петра Фіалу орденом Ярослава Мудрого I ступеня, яким прем'єр-міністра було відзначено за визначний особистий внесок у розвиток українсько-чеського міждержавного співробітництва, підтримку незалежності й територіальної цілісності України.

Я хочу, щоб цей орден символізував цю історичну вагу наших відносин – відносин України та Чехії, України та Європи, які досягнуті завдяки вашим зусиллям, пане прем'єр-міністре, шановний Петре. Я вітаю вас,
– наголосив Глава держави.

Президент України подякував чеському народові, який проводить акції на підтримку України та спільних європейських цінностей двох народів.

Петра Фіалу нагородили орденом Ярослава Мудрого / Фото Офісу Президента

Фіала прокоментував свій візит та російські обстріли

Про приїзд до Києва він написав у своєму твіттері:

Ми – в Києві, який сьогодні вранці також зазнав ракетних обстрілів Росії. У нас буде низка переговорів з українськими друзями. Вірю, що вони дадуть конкретні результати,
– написав Фіала.

Він додав, що українці борються не лише за свою свободу, а й за всю Європу. Прем'єр Чехії підтвердив, що підтримка Києва союзниками має продовжуватись.

Також політичний лідер опублікував фото, на якому видно зруйнований іранськими дронами-камікадзе житловий будинок у Шевченківському районі Києва.