І правда в тому є. Бо це не тільки заслуга узурпатора Лукашенка. В цьому є доля вини кожного, абсолютно кожного білоруса. Як і беззаперечна вина кожного росіянина.

Читайте "Ми тобі нічого не винні, Володю": Путін опинився у повній ізоляції

Але є "але"

Але. Є одне але. У чому саме їхня вина? Бо дуже часто українці кажуть, що вина білорусів у тому, що вони зараз мовчать, не протестують. Але це вже до одного місця.

Білоруси втратили все набагато раніше. Зараз вже жоден протест нічого не змінить. Коли в країні немає демократії, коли зруйновані інститути, протест – це форма відчаю і не більше. Бо вже пізно. Бо все втрачено набагато раніше. Протест вже не може призвести до чогось, окрім побиття протестувальників. Бо нема партій, нема незалежних ЗМІ, нема опозиції, нема інститутів.

Узурпатори не народжуються зненацька. Вони виростають на добриві байдужості громадян. Дуже часто вони перемагають на демократичних виборах. А далі, крок за кроком, згортають демократію. І в один момент стає зрозуміло, що від виборців вже нічого не залежить. А потім летять ракети. І вбивають українців. Дітей. Жінок. Воїнів.

Білоруси пішли на угоду з дияволом / Фото Getty Images

Важливо Візит Макрона та Шольца до Києва: про що говорили за зачиненими дверима

Урок для українців

І це урок нам всім. Це урок про те, що свобода важлива на 100 відсотків. Що коли вам пропонують обміняти хоч краплю свободи на ковбасу, стабільність чи ностальгію, то з вас хочуть випити все, до останньої краплі. Краплі крові.

В тому числі краплі крові невинних українців. Але ж не тільки. Узурпатор п'є кров білорусів із більшим захватом, ніж українську. І білорусам з тим жити. Бо колись вони пробачили перше вбивство журналіста під Мінськом, бо подумали, що парламент – це зайвий галас. Бо вирішили, що свобода не важлива…

Також цікаво – Жданов про ситуацію у Білорусі: Лукашенко переграв Путіна: дивіться відео