Негативна ситуація, яка зіпсувала чи не головний матч внутрішньоукраїнського футбольного сезону, змусила пригадати негативні прояви расизму в Україні.

Важливо! Расизм на матчі "Шахтар" – "Динамо": що сталося та як відреагували клуби і Тайсон

Інцидент трапився на 74-й хвилині матчу між "Шахтарем" та "Динамо". Фанати киян почали кричати образливі вигуки, через що арбітр зупинив гру та забрав команди з поля.

Тайсон не стримався, і підійшов до сектору, де сиділи вболівальники гостей, вдарив м'ячем по трибунах і показав непристойний жест. Однак за 7 хвилин матч було продовжено. Одразу ж бразилець отримав відкладену червону картку за непристойний жест в сторону вболівальників "Динамо".

Я ніколи не замовкну перед обличчям такого нелюдського і жалюгідного акту. Мої сльози були від обурення, неприйняття і безпорадності, що я не можу нічого зробити в цей момент, – пояснив інцидент сам гравець.

Інцидент з расистською поведінкою вболівальників і Тайсоном: дивіться відео

Що таке расизм?Расизм – упереджене та дискримінаційне ставлення до людей через приналежність до інших рас або етносів. Найчастіше проявляється у зневазі до людини через колір її шкіри.

Здебільшого расизм притаманний поліетнічним державам або таким, де переважають представники одного етносу, але існує певна частка мігрантів або представників національних меншин, як от в Україні.

В Україні найчастіше прояви расизму проявляються щодо представників ромської національності або вихідців з африканських країн. Такі дані показали результати соціологічного дослідження, проведеного центром КМІС.

Дослідження проводилося за шкалою американського соціолога Еморі Богардуса. Для кожної етнічної групи з переліку респонденти мають відповісти, наскільки близькі стосунки вони готові допустити з представниками кожної з груп. Це називається соціальною дистанцією.

До слова: У Польщі через національність жорстоко побили студента з України

Мінімальна соціальна дистанція 1 (згоден допустити як члена родини), максимальна 7 (не пускав би в Україну).

Загалом перша п'ятірка етносів, щодо яких в українців є дещо упереджене ставлення виглядає так:

 • роми – 5,41 бала за шкалою Богардуса;
 • африканці – 5,2 бала;
 • румуни – 4,7 бала;
 • французи – 4,41 бала;
 • німці – 4,31 бал.

Часто в Україні представники певних етнічних груп стають жертвами проявів агресії через свою приналежність до конкретного етносу. Зокрема, в українців існує упереджена думка, що кожен ром – злодій.

Крім того, часто піддаються нападкам табори ромів. Одним з останніх і дуже показових є випадок, коли у Львові підлітки знищили ромський табір, а одного з представників громади зарізали.


Як українці ставляться до представників різних етносів / інфографіка 24 каналу

Не обійшлося без расизму і в українському футболі. Хоча поодинокі прояви дискримінації трапляються між самими гравцями, та частіше за цим негативним явищем проявляють себе вболівальники.

Цікаво: Бразилець із сумом згадав "Динамо": Були епізоди з проявом расизму, не подобалося грати в дублі

Зокрема, український футбол знає декілька вражаючих випадків расизму. Мабуть, найгучнішим був скандал з побиттям темношкірих уболівальників на матчі між "Динамо" та "Челсі".

Оскільки постраждалі вболівальники не були вдягнені в одяг з емблемами жодної команд, а на відео, опублікованих у мережі, не було помітно якихось провокацій, багато хто зробив висновок, що побили їх саме за колір шкіри.

УЄФА до таких проявів вдається дуже радикально, і команди, фани якої вдаються до схожої поведінки, можуть бути навіть вилучені з турніру, тоді "Динамо" відбулося лише 2 матчами при пустих трибунах та випробувальним терміном у 3 роки.

Після цього матчу один з найяскравіших темношкірих гравців в українському футболі (принаймні за межами футбольного поля) Самсон Годвін зізнався: колись запевняв іноземних журналістів, що расизму в Україні немає, але тепер йому шкода за ці слова.

Побиття темношкірих уболівальників на матчі "Динамо" –"Челсі": дивіться відео

 • Безус проти Боатенга:
  у матчі 2012 року між "Дніпром" та "Ворсклою" виник скандал між Романом Безусом та Дереком Боатенгом, під час якого останній штовхнув суперника, за що був вилучений з поля. Сам Боатенг після матчу заявив, що Безус назвав його "чорним". Той у свій захист пояснив, що лише запитав російською: "Че ты делаешь?".
 • Коркішко проти Турсунова:
  скандал виник між гравцями "Чорноморця" і знову "Ворскли" Дмитром Коркішком та Санжаром Турсуновим. Гравці жорстко зіштовхнулися на краю поля, а після матчу Артем Громов розповів, що конфлікт мав расове підґрунтя. Мовляв, Коркішко назвав Турсунова "чорним". Все б нічого, але узбек навіть не темношкірий. Ба більше, він навіть не дуже схожий на типового азіата.

"Проявляли" себе у расистських скандалах і тренери. Так, колись "найкращий воротар" світу за версією керманича "Волині" Віталя Кварцяного Ісса Ндоє зрадив свого наставника та втік від нього на батьківщину у Сенегал.

Кварцяний, у звичній для себе манері, відреагував дуже емоційно – заявив, що він не рембо, щоб бігати за ним по пустелі з автоматом.

Втім, це не єдиний випадок, коли "відзначався" Кварцяний. Він скаржився на "низького" африканця, якого йому підсунули скаути.

Він не такий високий – 1 метр 88 сантиметрів. Я казав: мені менше як 1,95 метра не треба звідти везти. Ну не вміють рахувати і все,
– скаржився екстренер "Волині".

Заява Віталія Кварцяного: дивіться відео