Весь цей рік я уважно стежив за президентом Володимиром Зеленським. І скажу вам чесно, мій висновок не дуже втішний, – президент так і не зрозумів того питання, яке я йому вже декілька разів ставив.

К слову Економічна та політична кризи: які наслідки матиме розкол у Раді

Дуже довго журналісти звинувачували Зеленського як кандидата в президенти, а потім і як президента у тому, що він не хоче з нами спілкуватись. Пізніше стало ясно, що цей висновок достатньо помилковий.

володимир зеленський
Володимир Зеленський / Фото Getty images

Після першого туру ставити будь-яке питання у мене так і не вийшло. І до другого туру з пресою Зеленський теж говорити не спішив. Я чесно намагався витягнути його на інтерв'ю. Звертався до пресслужби, знімав сюжети з закликом зустрітись з журналістами. А кандидат Зеленський викликав Порошенка на дебати.

Я навіть кавер-відео зробив, народ мав знати, кого ми обираємо на посаду президента.

Як Антон Голобородько викликав на інтерв'ю Володимира Зеленського: відео

Питань до Зеленського було багато. Адже у своїй рекламі він декларував новий підхід до політики. В чому він полягав? Чи був цей підхід новим?

Особисто мені вже тоді було зрозуміло, що новий президент буде балансувати між народною любов'ю, інтересами свого оточення і реальними потребами країни. Перше питання вдалося йому поставити лише після обрання його президентом.

Питання було дуже просте, чи збирається новообраний президент, виконувати закон не тільки за буквою, а і по його духу. Адже в день голосування столиця вщент була забита агітаційними плакатами, з яких просто поприбирали прізвища Зеленського.

Це питання не зрозуміли багато моїх колег. Усіх більше цікавили стосунки з Коломойським. Але відповідь президента була дуже показова.

СЛОВА ЗЕ

Зверніть увагу, він прямо каже, що Порошенко зробив так само. Так, зробив. Але для чого орієнтуватися на гірші приклади? Для мене це був один з перших дзвіночків.

Далі їх було ще дуже багато. Призначення Андрія Богдана і Смірнова, людей, які мають репутацію "решал", на посади в Офіс Президента. Історія з призначеннями в офісі продовжилась нещодавно, коли з'явилось відео, як нібито брат нового голови офісу Єрмака нібито бере участь в якихось "рєшаловах".

Що відомо про плівки Єрмака? Перше відео депутат Гео Лерос опублікував 29 березня і сказав, що голова ОП Андрій Єрмак через свого брата "торгує держпосадами". За словами Єрмака, його брат з 2014 року їздив в зону АТО і брав участь у бойових діях як доброволець. Також він чесний і порядний.

Журналіст Юрій Бутусов припускає, що до поширення цього відео причетний Андрій Богдан, з яким Єрмак "затято ворогує". Пізніше Лерос опублікував другу і третю частини відео і сказав, що звернеться до НАБУ.

ДБР вже відкрило справу проти Гео Лероса через поширення інформації про нібито торгівлю державними посадами. Відповідну заяву подав Андрій Єрмак. Водночас є і протилежна справа, яку САП відкрила за позовом Гео Лероса. Перевіряти у ній будуть керівництво Офісу Президента.

Думаю, усі пам'ятають епізод, коли Зеленський розпустив Верховну Раду. Рішення було дуже сумнівним. І хоч Конституційний суд його погодив. Підстави для розпуску однаково мали дуже неоднозначний вигляд. Зеленському було потрібно тимчасово проводити перевибори до Ради, щоб не розгубити рейтинги.

Зеленський під час інавгураційної промови розпустив Верховну Раду: відео

Далі передвиборча кампанія з порушеннями при проведенні з'їзду партії "Слуга народу". Таких і подібних прикладів, я можу згадати десятки. І це справді важливо. Якби мені не казали, що я доскіпуюсь.

Розумієте, просто закон записаний на папері – це конкретні норми. Які регламентують нашу поведінку у тих чи інших випадках. Але ці закони з'являються не на пустому місці.

Спочатку з'являтися розуміння того, як діяти правильно. Ну наприклад: життя і здоров'я людини це цінність і людей не можна цього позбавляти. Саме тому у кримінальному кодексі є стаття, яка вводить відповідальність за вбивство або нанесення тілесних пошкоджень.

І такі пояснення є до усіх норм і законів. Звісно юристи і адвокати, вдало маніпулюючи буквою закону часто можуть довести, що порушення насправді нічого не порушує. А в умовах, коли будь-яке рішення можна купити за гроші – дух закону взагалі відходить на другий план. І усі, хто намагаються добитися справедливості, вважаються ледь не міськими божевільними.

Интиресно Підводні камені нового уряду Шмигаля: що нового пообіцяли українцям

Допоки ми не змінимо нашого ставлення до виконання закону, не тільки букви закону, якою можна достатньо просто маніпулювати. Бо закон, справді, як дишло. А і до духу закон, до філософії, яка в нього закладена, ми ніколи не зможемо побудувати притомну країну.

Але цей шлях довгий. І поки до нас усіх дійде, що правда є, і справедливість є, що не буває у кожного своєї правди, пройде ще багато часу. Але весь цей час нам треба жити. І хотілося б жити у цивілізованому світі.

Читайте также Рейтинг Володимира Зеленського: кого б українці обрали президентом сьогодні

Не повірите, але і у цій ситуації вихід є: закони, які ми приймаємо повинні бути однозначними і не давати поля для маніпуляцій. А краще, приймати такі закони, щоб вводили мінімальну кількість обмежень і просто не змушували ніколи вчиняти злочини та порушення.

Знаєте, якби це не звучало дико, але це і є лібералізм. Держава не заважає людям працювати. Не вводить жодних безглуздих і непотрібних заборон. Звісно, зараз не йде мова про карантин – ці обмеження зараз дуже логічні і потрібні. Але в нормальних умовах бізнесу не треба допомагати, варто просто не заважати.

Відкриття ринку землі

І ось тут ми приходимо до ухваленого закону про ринок землі. Звісно те, що цей ринок легалізували – це чудово. І так, саме легалізували, він вже давно існує. Але ті обмеження, які вводять, просто зводять нанівець це досягнення.

Больше об этом Рада таки схвалила закон про ринок землі

Більше ніж 100 гектарів в одні руки купувати не можна. А якщо я не буду їх купувати, а мені їх подарують, або залишать у спадок? Або я просто оформлю по 100 гектарів на усіх своїх родичів? Так формально вони будуть не моїми, але фактично це не так.

Що передбачає ринок землі? • З 2021 року землю зможуть купувати лише фізичні особи і не більше 100 гектарів в одні руки. З 2023 року обмеження становитиме до 10 тисяч гектарів в одні руки.
Юридичні особи зможуть купувати землю тільки з 2024 року та з обмеженням у 10 тисяч гектарів.
Іноземні громадяни матимуть право купувати землю тільки після проведення референдуму щодо відповідного питання, у разі згоди більшості громадян України.
Початок дії закону відкладається, тобто запрацює з 1 липня 2021 року.
У перші 2 роки дії закону буде заборонений продаж земель державної власності. Вільний обіг землі стосуватиметься лише ділянок, які належать пайовикам.

Не можна продавати державні землі. Тобто треба і тут придумати схему, як їх вкрасти? Так вони вже є давно, їх не треба придумувати. І, повірте, іноземці теж можуть купувати землі в Україні вже давно. Є чимало агрофірм, які належать іноземним компаніям. Просто все це дії в обхід закону. А бюджет звісно не отримує за ці землі жодних грошей.

Я хочу сказати тільки одне – створення законів, які вводять дивні обмеження – призводить до обов'язкового порушення цих обмежень. І усі про це знають. А це призводить до існування такого неформального явища, як презумція винуватості.

Не чули про таке? А воно існує. Ми усі порушуємо, якийсь безглуздий закон. І податкова і поліція про це знають. Тому усі ми з вами апріорі для них винні. І до кожного з нас в будь-який момент можуть прийти і у чомусь звинуватити.

Як казали: якщо людину закрити у камері на декілька днів і нічого не сказати, то ця людина сама придумає за що її закрили.

Що треба знати про ринок землі інфографіка 24 канал
Що треба знати про ринок землі / Інфографіка 24 каналу

Усе це створює ідеальні умови для існування корупції, з якою ми так боремось уже багато-багато років. Але ми ніколи її не переможемо. Бо кожен наш новий президент і Зеленський, на жаль, не виняток, не збираються виконувати дух закону. Бо опоненти ж не виконують.