За свої послуги фігуранти хотіли 12 тисяч доларів. Серед фігурантів – голова районної військово-лікарської комісії та мобілізований депутат сільради.

Дивіться також Допомагали під'єднати ЗАЕС до "Росатома": СБУ затримали інженерів, які працювали на Росію

Що відомо про викриту схему ухилянтів

Служба безпеки України затримала в різних регіонах всіх організаторів оборудок.

За гроші фігуранти пропонували ухилянтам втекти до Євросоюзу, використовуючи підроблені документи або в обхід пропускних пунктів. Вартість таких "послуг" становила до 12 тисяч американських доларів,
– розповіли в СБУ.

За даними Служби безпеки, у різних регіонах схеми діяли по-різному. Зокрема, у Тернопільській області заблокували канал нелегальної міграції, який організував депутат місцевої сільради. За даними слідства:

  • після початку повномасштабного вторгнення Росії депутата мобілізували до однієї з військових частин Сил оборони;
  • під час військової служби він почав підробляти листи-обґрунтування на безперешкодне ввезення гуманітарних вантажів нібито для потреб українських захисників;
  • на підставі цих підроблених листів потенційних призовників вносили до системи "Шлях";
  • після цього ухилянти безперешкодно виїжджали за кордон.

В Одеській області затримано голову районної військово-лікарської комісії, який продавав фіктивні документи про непридатність до служби за станом здоров'я,
– розповіли в СБУ.

За їхніми даними, підшукувати клієнтів допомагав посередник. Ним був лікар-травматолог з місцевої лікарні – його СБУ затримала ще на початку 2024 року.

На Прикарпатті нейтралізували злочинне угруповання, яке діяло на території Івано-Франківської та Закарпатської областей.

"Зловмисники переправляли ухилянтів до сусідньої країни вплав через річку Тиса або лісовими стежками в обхід пунктів пропуску. Для цього фігуранти заздалегідь готували відповідні "маршрути" та інструктували втікачів про їхні дії під час незаконного перетину держкордону", – заявили в СБУ.

Окрім того, на Черкащині затримали засновника місцевого благодійного фонду, який торгував "посадами" у лавах організації для виїзду за межі України під виглядом волонтерів.

СБУ викрила 4 схеми переправлення ухилянтів за кордон

На Львівщині ТЦК передало до поліції звернення про понад 2 тисячі ухилянтів

  • На початку 2024 року Львівські територіальні центри комплектування та соцпідтримки скерували в поліцію звернення щодо доставки 2 146 ухилянтів.
  • Вже 1 226 з них знайшли та доставили до ТЦК та СП. Решту ще перебувають в розшуку.
  • У військкоматі пояснили, що решту не знайшли та не доправили у військкомат тому, що багато поданих у розшук не проживають за місцем реєстрації, виїхали за межі Львівської області, працюють в інших областях України або з інших причин.