Сенат вважає дії уряду Росії під час головування Путіна нічим іншим, як актами тероризму. І закликає держсекретаря США визнати Росію країною, яка спонсорує тероризм.

До теми Росія – спонсор міжнародного тероризму, а Путін – боягуз, – спікерка Ненсі Пелосі

Співавторами документа стали сенатори від обох партій: демократ Річард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем.

Путін 20 років уникав відповідальності за вбивства

Республіканець Ліндсі Грем прямо назвав Путіна терористом. І наголосив, що нарешті його потрібно визнати тим терміном, якому він відповідає.

Упродовж 20 років він уникав відповідальності за вбивства. Тож зараз настав час визнати його тим, що відповідає його діям. Він – терорист. І Росія – держава-терористка, якою управляє Путін,
– заявив сенатор Ліндсі Грем.

Він також зауважив, що визнання Росії спонсоркою тероризму стане важливим кроком для американського законодавства. Наразі такий статус мають лише 4 країни: Куба, Сирія, Іран та Північна Корея.

Ми намагаємося включити до цього списку Росію, щоб вона була п'ятою. Це компанія, з якою її треба асоціювати. Це тоталітарні режими, і вони не несуть добра,
– додав Грем.

Сенатор від Демократичної партії Річард Блументаль наголосив, що Росія спонсорувала тероризм в Україні ще перед повномасштабним вторгненням. Від 2014 року Росія вбила понад 14 тисяч українців.

Чим більше ми зробимо, щоб ізолювати Росію, тим сильнішою буде наша позиція. І ця ініціатива пропонує таку перспективу,
– додав він.

Чому Росії хочуть надати статус країни-терористки

У резолюції сенатори назвали низку підстав для визначення Росії державою-спонсоркою тероризму. Серед них:

 • За вказівкою Путіна російський уряд продовжує впроваджувати акти міжнародного тероризму проти політичних опонентів та інших країн.
 • З 2014 року уряд Росії підтримує сепаратистів, причетних до насильства проти мирних громадян України на Донбасі;
 • Росія поширює терор по всьому світу через приватні військові мережі найманців, такі як група Вагнера;
 • У лютому 2022 року за кремлівським наказом понад 400 російських найманців прибули в Київ, щоб вбити президента Володимира Зеленського та членів уряду України;
 • 14 березня 2022 чинний голова ОБСЄ Збігнєв Рау заявив, що звірства росіян проти мирного населення України та цивільної інфраструктури країни є "державним тероризмом";
 • 17 березня 2022 року президент Володимир Зеленський закликав світ визнати Росію державою-терористкою;
 • 27 квітня 2022 року державний секретар Ентоні Блінкен заявив, що "без сумніву, росіяни тероризують народ України";
 • За наказом Путіна Росія продовжує вчиняти воєнні злочини й інших країнах світу, даючи дозвіл атакувати мирні населені пункти в Чечні, Грузії, Сирії, Україні, що призвело до незліченної кількості смертей цивільних чоловіків, жінок і дітей;
 • Російські військові вбили незліченну кількість невинних громадян і намагались приховати свої звірства у місцях для масових поховань по всій Україні.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем зауважив, що якщо Конгрес США таки визнає державою-терористкою, то це стане найсильнішим сигналом, що Володимира Путіна вже не вважають легітимним як лідера Росії.

Що потрібно знати про визнання Росії країною-терористкою:

 • Цей статус тягне за собою додаткові санкції: обмеження на допомогу від США, заборону на експорт і продаж оборонної продукції, контроль за експортом товарів подвійного використання й різноманітні фінансові обмеження. Також передбачені додаткові санкції, які притягують до відповідальності осіб і країни, які співпрацюють із "державами-спонсорами тероризму".
 • 14 квітня Верховна Рада офіційно визнала Росію державою-терористкою. Також у законопроєкті вказано, що це тоталітарний неонацистський режим. Тому тепер його пропаганда повністю заборонена.
 • 3 травня Верховна Рада підтримала звернення до Палати представників та Сенату Конгресу США щодо визнання Росії державою-спонсоркою тероризму.
 • Щоправда, Україна просила Білий дім надати Росії цей статус ще після окупації Криму та Донбасу у 2014 році. Тоді подали відповідну петицію, але вона не принесла результатів.

Вас може зацікавити – у Литві заговорили про усунення Путіна від влади: дивіться відео