В світі існує кілька десятків військово-політичних союзів, більшість яких – лише на папері.

  • Найбільший серед них – ООН – Організація об'єднаних націй. Організація об'єднує 185 країн (практично всі незалежні країни світу), а Рада безпеки ООН може ухвалювати рішення про участь у миротворчих конфліктах.
  • НАТО (Північноатлантичний альянс), вважається найсильнішим. У нього входять 29 країн, серед яких США, Канада та більшість країн Західної Європи.
  • Під егідою Росії створено ОДКБ – Організацію договору про колективну безпеку. У її складі – Росія, Білорусь, Казахстан, Вірменія, Таджикистан та Киргизія.
  • Військово-політичний блок АНЗЮС об'єднує США, Австралію та Нову Зеландію.
  • Також існує низка менших об'єднань.

До теми переваги і недоліки інтеграції України в ЄС

Не всі країни входять у воєнно-політичні блоки. Наприклад, в Європі "нейтральними" або "позаблоковими" є Швейцарія, Швеція, Австрія, Фінляндія та Ірландія. Позиція цих країн – не входити до будь-яких політичних альянсів, не брати участі у воєнних конфліктах та не розміщувати на своїй території військ інших держав. До подібного статусу в результаті переговорів може дійти й Україна.

Коротко розглянемо, що означає "нейтральність" та позаблоковість європейських країн

Швейцарія. Має найстарішу політику нейтралітету у світі – не брала участі у війнах з моменту її проголошення у 1815 році. Також заборонено використовувати у військових конфліктах її територію та вводити війська інших країн. При цьому проводить активну зовнішню політику і часто бере участь у миротворчих процесах у всьому світі. В Швейцарії дуже сильна армія, а також велика кількість резервістів, у яких є зброя. Країна стала членом ООН лише у 2002 році, а в НАТО і навіть ЄС не бере участі й досі.

Австрія. Країна має власну армію, але жодних іноземних військ на її території розміщено не може бути. Австрія в будь-який момент може відмовитись від свого статусу позаблоковості, але зараз її безпека гарантується країнами, які виграли Другу світову війну – СРСР, США, Великою Британією і Францією. Статус нейтральної країни отримала фактично разом з незалежністю, після цього з її території були виведені окупаційні війська. Країна є членом ООН та ЄС (включно з безпековим блоком), а її столиця Відень – центром міжнародних організацій МАГАТЕ, ОБСЄ.

Швеція. Це нейтральна країна з точки зору позаблоковості та зовнішньої політики й політики безпеки. Хоча жодна країна цього не визнавала. Такий статус не заважав Швеції в рамках ООН брата участь у збройних конфліктах та підтримувати міцні зв'язки з НАТО. Зокрема, війська країни беруть участь в програмі "Партнерство заради безпеки", вони воювали в колишній Югославії. В 2014 році Швеція підписала договір з Фінляндією щодо оборонного співробітництва.

Фінляндія. Після Другої світової війни країну обмежили в чисельності військ та певних видах озброєнь. З іншого боку фінам заборонили приєднуватись до військових блоків та приймати на своїй території війська інших країн. Фінляндія досі не вступила в НАТО (хоча співпрацює з блоком в межах програми "Партнерство заради миру"), але є повноправним членом ЄС. Війська країни беруть участь у міжнародних програмах в рамках ООН та НАТО. Все управління фінськими військами, оперативне планування, озброєння та спорядження відповідають натівським стандартам і вимогам.

Якщо українське політичне керівництво вирішить надати країні статусу нейтральної та позаблокової, це потребує не лише схвалення народом, але й внесення змін до Основного Закону – Конституції України, де наразі закріплене прагнення народу до євроатлантичної інтеграції. При цьому зміни до Конституції України не можуть бути внесені під час дії в країні воєнного чи надзвичайного стану.

За словами радника глави Офісу Президента Михайла Подоляка, "шведська" чи "австрійська" моделі нейтралітету для України не підходять. Оскільки наша держава зараз перебуває у стані прямої війни з Росією, модель може бути лише "українською". Повинні бути юридично вивірені "гарантії безпеки". Жодних інших моделей чи варіантів.