Виступ школярки перед світовими лідерами опублікували в ООН.

Читайте також: Володимир Зеленський прибув до США для участі у Генасамблеї ООН

Це все неправильно. Я не повинна бути тут. Я повинна повернутися в школу по той бік океану, з іншого боку ви приходите до нас, молодих людей, за надією. Як ви смієте! Ви вкрали мої мрії і моє дитинство своїми порожніми обіцянками,
– заявила Грета Тунберг.

На думку активістки, планета потерпає від руйнувань екосистем та перебуває на порозі масового вимирання.

Все, про що ви можете говорити – це гроші та казки про безкінечний економічний розвиток,
– наголосила вона.

Активістка заявила, що нове покоління спостерігає за діями влади і починає усвідомлювати її зраду.

Повний текст виступу Грети Тунберг

Ось моя ідея: ми будемо спостерігати за вами.

Це все ненормально. Я взагалі не повинна тут перебувати. Мені слід було б повернутися в школу по інший бік океану. І все ж ви все сподіваєтеся на нас, молодь. Так як ви смієте!

Ви забрали мої мрії і моє дитинство своєю балаканиною. А мені ще пощастило. Люди страждають. Люди вмирають. Гинуть цілі екосистеми. Ми стоїмо на порозі масового вимирання, а ви тільки і можете обговорювати гроші і розповідати казки про нескінчене економічне зростанні. Як ви смієте!

За останні 30 років з наукової точки зору все було зрозуміло. Як ви смієте закривати на це очі і розповідати тут, що робите все можливе, коли до необхідних заходів і рішень ще дуже далеко.

Ви говорите, що чуєте нас і розумієте, що часу зовсім немає. Але як би я не злилася і не засмучувалась, я не хочу в це вірити. Адже якби ви дійсно розуміли серйозність ситуації і все одно продовжували нічого не робити, ви були б негідниками. А в це я вірити відмовляюся.

Існує поширена думка, що ми скоротимо викиди удвічі через 10 років, але у нас тоді буде лише п'ятдесят шансів зі ста на те, що температура не підніметься більше, ніж на 1,5 градуса [Цельсія], і не буде ризику запуску необоротних ланцюгових реакцій , які людина не в силах контролювати.

Так що 50% ризику – це просто неприйнятно для нас, для тих, кому доведеться відчути на собі наслідки.

Щоб у світу було 67% шансів на те, що глобальний рівень підвищення температури буде менше 1,5 градуса – і це ще найсприятливіший прогноз [Міжурядової групи зі зміни клімату] – ще на перше січня 2018 року, залишилося майже викинути не більше 420 гігатонн. Тепер ця цифра скоротилася до менш ніж 350 гігатонн.

Як ви смієте робити вигляд, що все можна виправити, «ведучи бізнес як зазвичай», за допомогою якихось технологій? При сучасному рівні викидів ліміт вуглекислого газу, що залишився, буде повністю витрачений менш ніж через вісім з половиною років.

Тут сьогодні не представлено жодних рішень або планів, заснованих на цих цифрах, тому що вони занадто незручні. А ви ще недостатньо зрілі для того, щоб сказати все як є.

Ви нас підводите. Але молодь починає розуміти, що ви її зраджуєте. На вас дивляться всі майбутні покоління. І якщо ви свідомо нас зрадите, ось що я вам скажу: ми вам ніколи не пробачимо.

Ми не дозволимо вам безкарно так вчинити. Тут і зараз ми підводимо риску. Світ прокидається. І зміни настають, подобається вам це, чи ні.

Дякуємо.