Про це повідомили юристи "Приватбанку" під час брифінгу. Вони зазначили, що в разі несплати цих коштів на банк можуть накласти санкції, зокрема штрафи.

Цікаво Антиколомойський закон: уряд узгодив з МВФ фінальну версію та затвердив її, – ЗМІ

У "Приватбанку" вважають, що рішення суду не має юридичної сили, оскільки воно фактично є виконаним. Депозитні договори було оплачено шляхом їхнього обміну на акції банку і продажу цих депозитів державі.

Тому "Приватбанк" проситиме державного виконавця закрити справу.

Водночас міністр юстиції Денис Малюська заявив, що за три роки шанси братів Суркісів отримати від Приватбанку понад 250 мільйонів доларів не змінились та залежать від банку.

Новина про "зраду" грунтується на хибному уявленні про причинно-наслідкові зв'язки та юридичні факти,
– запевнив міністр.

Чому Суркіси претендують на гроші "Приватбанку"

Суддя Підпалий 25 лютого 2020 року фактично ухвалив рішення, яким зобов'язав Приватбанк виплачувати офшорам Суркісів гроші. Мовиться про кошти, які Суркіси розмістили на рахунках Кіпрської філії Приватбанку ще у 2012 – 2014 роках.

Зараз Окружним судом Нікосії (Кіпр) розглядається справа № 2510/2017 за позовом шести офшорів до Приватбанку про виплату на їхню користь грошей на підставі депозитних договорів.

Під час етапу роботи тимчасової адміністрації у Приватбанку була проведена процедура конвертації коштів інсайдерів банку в капітал (так звана процедура – bail-in).

Сім'ю Суркісів теж визнали інсайдерами:

  • Ігор Суркіс мав у Приватбанку рахунок на 151 мільйон гривень,
  • Поліна Ковалик (дружина Григорія Суркіса) – 514,1 мільйона гривень,
  • Григорій Суркіс – 163,1 мільйона гривень,
  • Марина Суркіс (донька Ігоря Суркіса) – 174,5 мільйона гривень,
  • Рахміль Суркіс (батько братів Суркісів) – 44,8 мільонів гривень.

Що відомо про "офшори"?Це економічна зона, де громадяни іншої країни реєструють свій бізнес на пільгових умовах. Це може бути стратегією держави з низьким рівнем економічного розвитку, яка таким чином залучає капітал. Найпопулярнішими офшорами для бізнесменів є Кіпр, Багамські острови, Панама.

За даними Інституту cоціально-економічної трасформації, щороку з України через офшорні схеми виводять приблизно 11 мільярдів доларів.

У травні 2017 року Окружний адмінсуд Києва визнав незаконним і скасував рішення комісії НБУ про визнання пов'язаними з Приватбанком особами сім'ю Суркісів. Суд також скасував накази тимчасового адміністратора Приватбанку, які стосувалися рахунків фізичних осіб.

У листопаді 2017 року Київський апеляційний адміністративний суд підтвердив це рішення і зобов'язав банк повернути гроші.

При розгляді цих справ НБУ вказував, що Ігор Суркіс та Ігор Коломойський – акціонери телеканалу "1+1", що свідчить про зв'язок Суркіса з Приватбанком, а тому й родичі Ігоря Суркіса вважаються пов'язаними з Приватбанком особами.

Рішення на користь Суркісів може означати, що всі, хто був визнаний пов'язаною особою з банком, можуть оскаржити це, тоді держава ризикує втратити близько 29 мільярдів гривень (сума bail-in).

Націоналізація Приватбанку: головне

  • 18 грудня 2016 року НБУ заявив, що "Приватбанк" став неплатоспроможним. А власники найбільшої кількості акцій банку Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов самі звернулися до уряду з пропозицією націоналізувати його.
  • Аби врятувати банк, держава докапіталізувала його (влила в банк) на понад 155 мільярдів гривень.
  • Згодом ексвласники банку почали заявляти, що націоналізація "Приватбанку" була незаконною. В Україні і в закордонних юрисдикціях тривають судові суперечки щодо цього.
  • У грудні 2019 року Кабмін підготував законопроєкт, який забороняє повертати збанкрутілі банки їхнім колишнім власникам. Таким чином влада намагається захистити "Приватбанк" від зазіхань на нього ексвласників.
  • У планах уряду також – стягнути з Коломойського та Боголюбова витрати на націоналізацію.