Мова йде про сонячну геоінженерію. Цей метод полягає у регулярному розпиленні в атмосфері спеціальних речовин – наприклад, крейди або діоксиду сірки – для відбиття сонячного світла назад в космос. Таким чином на планету потраплятиме менше тепла і вона зможе охолодитися. Ідея має як своїх прихильників, так і тих, хто боїться її втілення. До перших належать кілька груп учених, деякі з яких фінансуються Біллом Гейтсом, а також стартап Make Sunsets, який встиг провести тестування запуску повітряної кулі з діоксидом у небо Мексики, перш ніж влада країни про це дізналась і заборонила експеримент. Крім того, дослідженням цього питання віднедавна активно зайнявся Білий дім. Але є чимала кількість учених, які бояться втілення таких проєктів у життя, заявляючи про їхню небезпеку, недостатню вивченість та неможливість контролю.
Дивіться також Група вчених закликає не боятись геоінженерії, а почати її вивчення задля порятунку планети
Приречена Антарктида
Потепління клімату прискорило танення Антарктиди до такої міри, що вчені та політики знову повернулися до старої ідеї з геоінженерією. Але команда науковців зі Швейцарії та Великої Британії опублікувала нове дослідження, яке показує, що навіть цей метод матиме обмежений вплив на затримку танення льоду.
Дослідницька група використовувала комп'ютерне моделювання для аналізу ефективності сонячної геоінженерії, яку вони називають "управлінням сонячною радіацією", на швидкість танення льодовикового покриву Західної Антарктиди за різних кліматичних сценаріїв.
Спостереження за льодовими потоками в Західній Антарктиді вказують на те, що ми дуже близькі до так званої переломної точки або вже пройшли її. Тому в нашому дослідженні ми хотіли з'ясувати, чи можна теоретично запобігти руйнуванню льодовикового покриву за допомогою управління сонячною радіацією,
– каже провідний автор статті, дослідник Бернського університету Йоганнес Суттер.
У ситуації, коли не робиться жодних помітних зусиль для зменшення викидів парникових газів, вчені дійшли висновку, що розпилення частинок, які затемнюють Сонце, в атмосфері в середині цього століття лише відтермінує зникнення льодовикового покриву в Антарктиці. Якщо ж світ таки скоротить викиди парникових газів або зведе їх до нуля, сонячна геоінженерія "відтермінує або навіть скасує" танення льодовикового покриву.
Проблема, ймовірно, в тому, що ми вже накопичили в атмосфері чималу кількість парникових газів, які утримують тепло. Для їх розсіювання нам доведеться чекати десятки, а то й сотні років. Тим часом ми продовжуємо викидати їх усе більше. Тож без обмеження викидів зменшення сонячного світла зможе лише пом'якшити вплив.