Що відомо

Голова Управління цивільного захисту та надзвичайних ситуацій Ісландії Відір Рейніссон каже, що магма зараз знаходиться на дуже невеликій глибині, тому в будь-який момент може статися вибух.

Дивіться також Виверження підводного вулкана сформувало новий острів біля Японії

Країна оголосила надзвичайний стан, оскільки на південному заході півострова Рейк'янес за останній час відбулися тисячі землетрусів: 800 випадків спостерігали 11 листопада, 1000 випадків – 12 листопада, 900 – 13 листопада. Найбільша їх кількість спостерігалась на північ від Ґріндавіка, тоді як у самому місті під кількома будинками утворилася велика воронка.

Два потужних землетруси магнітудою 5,2 у цьому регіоні відчувалися аж до столиці Рейк'явіка і вздовж південного узбережжя країни, спричинивши деякі руйнування. Поліція перекрила ключову дорогу з півночі на південь до Ґріндавіка через пошкодження, спричинені поштовхами.

11 листопада дані показали, що існує "магматичний тунель" протяжністю близько 15 кілометрів з півночі до Гріндавіка і в море. Виверження може відбутися в будь-якій точці цього тунелю. Неясно, як близько до поверхні піднялася магма, але найглибша її точка залягання – 800 метрів.

Карта, на якій зображено магматичний тунель, який пролягає повз місто Ґріндавік
Карта, на якій зображено магматичний тунель, який пролягає повз місто Ґріндавік / Фото Ісландського метеорологічного бюро

Ісландське метеорологічне бюро каже, що все це свідчить про підвищений ризик виверження в найближчі години або дні. При цьому, кількість магми цього разу значно більша, ніж та, що спостерігалася в найбільших магматичних утвореннях, які сформувались у зв'язку з виверженням вулкана Фаґрадалсф'ятль.

  • У відповідь на значну сейсмічну активність влада закрила курорт Блакитна лагуна поблизу Ґріндавіка. Він відомий своїми геотермальними джерелами та розкішними готелями, приваблюючи близько 700 000 відвідувачів щороку.
  • У самому Ґріндавіку, розташованому всього за три кілометри на південний захід від сейсмічного епіцентру, активізували плани евакуації в очікуванні можливого виверження.
  • На жаль, за повідомленням місцевої влади, через зсуви в Рейк'янесі неможливо врятувати сільськогосподарських тварин з визначеної небезпечної зони. Наразі ця територія закрита для будь-якого людського руху до подальшого повідомлення.

Загалом із кінця жовтня, відколи почалися землетруси, півострів Рейк'янес пережив приголомшливі 24 000 підземних поштовхів.