Деталі

Запуск приватного модуля Peregrine успішно здійснила ракета Vulcan Centaur компанії United Launch Alliance сьогодні вранці, 8 січня о 2:18 за східним часом США (у Києві – 9:18). Якщо він виживе після приземлення, то стане першим комерційним апаратом, який успішно здійснить посадку на Місяць, чи будь-яке інше планетарне тіло за межами Землі взагалі.

Дивіться також Доторкнутися до Сонця: NASA готується до безпрецедентної космічної місії

Компанія Astrobotic, що створила Peregrine, входить до невеликої групи партнерів NASA, які були відібрані для здійснення місячних поставок для космічного агентства протягом наступних кількох років у рамках нової програми Commercial Lunar Payload Services (CLPS) для підтримки майбутніх місій Artemis.

Корисне навантаження NASA на борту складається з масиву лазерних рефлекторів (LRA), системи нейтронних спектрометрів (NSS), спектрометра лінійної передачі енергії (LETS), системи спектрометрів летких речовин ближнього інфрачервоного діапазону (NIRVSS) і мас-спектрометра з іонною пасткою (PITMS). Ці прилади збиратимуть дані, які допоможуть охарактеризувати місцеве середовище на супутнику.

Три наші інструменти збиратимуть дані про місячні летючі речовини за допомогою різних методів. Два інструменти нададуть інформацію про радіаційний фон на поверхні Місяця, що допоможе нам краще підготуватися до відправки екіпажів назад на Місяць. Ми також дізнаємося інформацію про склад поверхні, оцінивши її мінералогію,
– сказав науковий співробітник проєкту CLPS Пол Найлз.

Але Peregrine також має на борту вантажі для інших клієнтів, вартістю 1,2 мільйона доларів за кілограм. Сюди входять невеликі дослідницькі ровери з Мексики та наукові інструменти, твори мистецтва та архівні матеріали і навіть фізичний "біткойн". Але найхимернішим вантажем є кремовані останки та ДНК понад 200 людей, які знайдуть на Місяці свій останній прихисток.

Дві різні компанії, Celestis та Elysium Space, запускають космічні меморіальні місії на борту Peregrine:

  • Серед них ДНК легендарного письменника-фантаста Артура Кларка.
  • Прах творця "Зоряного шляху" Джина Родденберрі та кількох членів акторського складу, зокрема Нішель Ніколс, найбільш відомої за роллю лейтенанта Ньоти Ухури.
  • В сховищах корабля також міститься прах давньої шанувальниці "Зоряного шляху" Глорії Ноулан, матері вісьмох дітей з Ванкувера, яка померла 12 років тому, і сім'я якої хотіла віддати данину пам'яті, включивши її останки до складу екіпажу літака.
  • Волосся зі зразками ДНК, які, як вважають, належать Джорджу Вашингтону, Дуайту Ейзенхауеру та Джону Ф. Кеннеді, також буде на борту.

Вартість поховання на Місяці у Celestis починається від 12 500 доларів, тоді як у Elysium Space місячна панахида коштує 11 950 доларів. Elysium є новачком у космічному меморіальному бізнесі, тоді як Celestis вже 13 разів доставляла людські останки на суборбітальну висоту.

Компанії пакують лише символічну частинку кремованих останків людей на випадок, якщо щось піде не так, як це сталося з Celestis у травні 2023 року, коли невелика суборбітальна ракета вибухнула через кілька секунд після зльоту, виконуючи місію Aurora Flight компанії.