Результати спостереження фахівці опублікували у звіті на сатйі Nature.

Цікаво NASA відновило зв'язок з космічним зондом Voyager 2

Про що йде мова

Радіоспалахи – це короткі але потужні радіоімпульси позаземної природи, які можуть випромінювати в 100 мільйонів разів більше енергії, ніж Сонце. Раніше їх виникнення пов'язували як з нейтронними зірками, так і з бліцарами і розпадом аксіонних міні-кластерів.

У 2018 астрономи вперше припустили, що повторні радіоімпульси від джерела FRB 121102 могли виникнути у намагніченому середовищі пульсара або чорної діри. Аналогічні сигнали фіксувалися в областях активного зореутворення в далеких галактиках або в масивних галактиках з помірним темпом зореутворення.

Найближчим до Землі джерелом швидких радіоспалахів вважався FRB 180916.J0158+65. Але у квітні 2020 року в нашій галактиці на відстані 30 тисяч світлових років від Сонця був зафіксований імпульс FRB 200428 зі спалахом рентгенівського випромінювання, морфологія якого нагадувала швидкий радіосплеск від магнітара SGR 1935+2154. Його знайшли за допомогою радіотелескопу CHIME в обсерваторії Радіоастрофізики Домініона в Колумбії.

Радіоспалах FRB 200428 складався з двох сплесків тривалістю 0,58 і 0,33 мілісекунди з інтервалом в 28,91 мілісекунди. Середнє значення потоку випромінювання склало 1,5×106 Янських в мілісекунди. Енергія сплеску на частотах від 400 до 800 мегагерц становить приблизно 3×1034 ерг. Це на три порядки вище, ніж енергія мілісекунд радіосплеску від джерела в Чумацькому Шляху, але менше, ніж енергія позагалактичних швидких радіосплесків. Однак подібний сплеск на відстані менше 12 мегапарсеків було б неможливо відрізнити від типового швидкого радіосплеску.


Потенційний механізм утворення швидких радіоспалахів

У інших відомих магнітарів подібних сплесків не виявлялося. У випадку з SGR 1935+2154 астрономи схиляються до того, що радіоімпульс генерується всередині магнітосфери активного магнітара. Цей процес подібний до того, як ми генеруємо радіохвилі на Землі.

Не пропустіть NASA висловилося проти супутників зв'язку 5G через ризик "катастрофічного зіткнення"

Що це означає

Вперше у вчених з'явилися прямі докази того, що магнітари дійсно є джерелами швидких радіоімпульсів. Тепер їм залишилося відновити точний процес виникнення швидких сплесків.