Зазвичай марсохід Perseverance дивиться вниз, прочісуючи марсіанську місцевість у пошуках каміння, яке може розповісти про давнє минуле планети. Але останні кілька тижнів робот також спрямовував свій погляд угору, зловивши два чудових краєвиди: сонячні затемнення на Червоній планеті, коли супутники Фобос і Деймос проходили перед Сонцем.

Дивіться також Чому Марс помер, а Земля все ще сповнена життя

Як це було

На Марсі не буває повних сонячних затемнень. Супутники планети занадто малі, щоб повністю закрити світло від зорі. Проте, коли вони проходять між Марсом і Сонцем, їхні рухи можуть допомогти дослідникам зрозуміти орбіти супутників, а також те, як вони впливають на марсіанські надра.

На цьому прискореному відео ви можете бачити, як Фобос проходить між Марсом і Сонцем 8 лютого: відео NASA/JPL-Caltech/ASU/MSSS/SSI

Фобос – більший з двох марсіанських супутників. Його назва перекладається з давньогрецької як "страх". Він обертається навколо своєї осі з тим же періодом, що й навколо Марса, тому завжди повернутий до планети одним і тим самим боком. Він знаходиться ближче до планети, ніж його брат Деймос, піддаючись більшому впливу сили тяжіння Марса. З часом він або впаде на його поверхню, або зруйнується, утворивши хмару уламків.

А тут можна побачити проходження Деймоса, яке відбулося 20 січня: відео NASA/JPL-Caltech/ASU/Simeon Schmauß

Деймос – менший і віддаленіший супутник, назва якого перекладається як "жах". Як і Фобос, він завжди повернутий до Марса одним боком, але він не зближується з планетою, а навпаки віддаляється від неї. Поверхня Деймоса червонувата й дуже темна, її коефіцієнт відбиття світла становить всього 7 відсотків, що вдвічі менше, ніж у нашого Місяця.

Нагадаємо, у січні стало відомо, що на Марсі знайшли величезні поклади замерзлої води. Радіолокаційне обстеження формації Medusae Fossae на екваторі виявило гігантські плити водяного льоду завтовшки до 3,7 кілометра.