Про це йдеться в прес-релізі на сайті Інституту космічних досліджень РАН.

Читайте також: У NASA будують космічний корабель, який захистить Землю від астероїдів

На борту Trace Gas Orbiter знаходяться наукові прилади, які аналізують склад марсіанської атмосфери та досліджують поверхню планети. Разом із ним на Марс відправили експериментальний спусковий модуль "Скіапареллі", який в 2017 році розбився під час спроби приземлися на поверхню планети. Варто зазначити, що TGO здатний працювати як ретранслятор сигналів від апаратів, які працюють на поверхні Марса – це знадобиться для марсохода на другому етапі місії. До слова, запуск марсохода планують на 2020 рік.


Прилади для дослідження поверхні Марса на борту Trace Gas Orbiter

Після прубуття до Марса в жовтні 2016 року та першої перевірки і калібровки наукових приладів апарат почав підготовку до одного із найважливіших етапів місії – поступового переходу на робочу кругову орбіту за допомогою методу гальмування атмосферою (яка ще називається аеробрейкінг). Цей перехід тривав рік. Цей етап охоплює зменшення періоду обертання і висоти апоцентра орбіти шляхом гасіння швидкості руху апарата, коли він злегка зачіпає атмосферу Марса на висоті близько 110 кілометрів.

Читайте також: Спостерігачі-добровольці допомогли вченим відкрити новий вид полярних сяйв: вражаюче відео

В час переходу зонда на орбіту всі наукові прилади були вимкнені. Остаточний момент гальмування був здійснений 20 лютого 2018 року і зараз апарат знаходиться на еліптичній орбіті з параметрами 1050 × 200 кілометрів і періодом обертання дві години.

Перший рік перебування зонду на орбіті – дивіться відео.

На початку березня почалися тестові включення і перевірки наукових інструментів на борту апарату, які показали їх штатну роботу і працездатність каналу зв'язку. Початок спостережної кампанії для спектрометричних комплексів ACS і NOMAD заплановано на середину квітня. Завданням приладів стане визначення вмісту в атмосфері різних газів, в тому числі метану та оксиду вуглецю, в режимі затемнень (коли Сонце заходить за диск планети та просвічує шар атмосфери).

Нейтронний детектор FREND буде займатися складанням карт розподілу водню і водяного льоду в поверхневому шарі ґрунту Марса, з високим просторовим дозволом. Крім того, планується провести тестування процедури передачі даних з Марса на Землю і з Землі на Марс для вирішення питання про придатність апарату як супутника-ретранслятора для другого етапу місії "ЕкзоМарс".

Читайте також: Європейське космічне агентство планує слідкувати за сміттям з орбіти: деталі у графіках

Варто зазначити, що основна мета програми "ЕкзоМарс" полягає у пошуку можливих слідів життя на Марсі. Два з чотирьох наукових інструментів апарату розроблені в Інституті космічних досліджень РАН. Це комплекс спектрометрів для вивчення атмосфери ACS (Atmospheric Chemistry Suite) і нейтронний детектор FREND.