Спочатку Дуров відмовився блокувати канали ХАМАС

13 жовтня засновник Telegram Павло Дуров виступив проти блокування каналів ХАМАС на фоні того, що різноманітні регуляторні органи США та ЄС почали подавати запити з вимогами врегулювати поширення дезінформації на великих платформах – YouTube, TikTok, Facebook, Instagram, X/Twitter та інших. Компанії одна за одною повинні були пояснити, що вони роблять для забезпечення інформаційної гігієни.

Дивіться також Telegram перетворюється на суперзастосунок, наче китайський WeChat

Дуров написав, що ХАМАС використовував Telegram для попередження цивільного населення про необхідність покинути певну територію перед ракетними ударами. Це, на його думку, є однією з причин, чому ці канали слід тримати відкритими як унікальне джерело інформації, яке не посилює пропаганду.

На відміну від інших додатків, які алгоритмічно просувають шокуючий контент людям, які нічого не підозрюють, у Telegram користувачі отримують лише той контент, на який вони спеціально підписалися. Таким чином, малоймовірно, що канали Telegram можуть бути використані для значного посилення пропаганди. Натомість вони слугують унікальним джерелом інформації з перших рук для дослідників, журналістів та фактчекерів,
– пише Дуров.

Глава компанії упевнений, що блокування може "погіршити й без того жахливу ситуацію" та "поставить під загрозу ще більше життів".

Згодом месенджер був змушений підкоритися

Як повідомляє CNBC, два канали – "hamas_com" і "al-Qassam brigades" – були відключені для користувачів Android, хоча інші канали угруповання, такі як "Gaza Now" з понад 1,6 мільйона підписників, залишаються доступними. Месенджер при цьому прямо вказує, що причиною такого рішення стали правила Play Store, встановлені Google.

Видання The Verge пише, що представник Google, який попросив цитувати його анонімно через делікатність теми, підтвердив, що саме корпорація стоїть за цим блокуванням. Він посилається на політику Google, яка забороняє насильницький контент, пов'язаний з тероризмом, у додатках, що публікуються в Play Store.

Сповіщення в Telegram про те, що офіційний канал ХАМАС недоступний
Сповіщення в Telegram про те, що офіційний канал ХАМАС недоступний / Скриншот The Jerusalem Post

Угруповання ХАМАС, яке здійснило напад на Ізраїль, активно користується Telegram, як засобом поширення своїх матеріалів. The Jerusalem Post пише, що лише в день атаки 7 жовтня на його каналах з’явилося 1145 повідомлень – публікували фото та відео процесу вторгнення та його результатів, пропагандистські заяви та новини. Це додало популярності месенджеру в регіоні: "сотні тисяч" нових користувачів приєдналися за перші кілька днів, щоб слідкувати за цими каналами, якими керують анонімні особи, котрі не зважають на правила та принципи відповідальної журналістики.