Досі про дієту трилобітів можна було судити лише за непрямими ознаками, але дослідники нещодавно виявили перший екземпляр трилобіта, в якому збереглися сліди його останніх трапез, застиглі в часі.

Дивіться також Знайдено череп гігантського хижака, що жив задовго до динозаврів

Що відомо

Цілий трилобіт Bohemolichas incola зберігся у дрібних 3D-деталях в оболонці з крем'янистої гальки. Усередині приголомшливої травної системи віком у 465 мільйонів років палеонтолог Петр Крафт з Карлового університету в Чехії та його колеги знайшли щільно упаковані фрагменти черепашки.

Трилобіт
На цьому скануванні видно всю форму тіла трилобіта разом із ротовим апаратом жовтого кольору і частинками їжі різних кольорів / Фото Petr Kraft/Nature

Мушлі не мали ознак розчинення, а їхні гострі краї залишилися цілими, що свідчить про те, що травна система трилобітів була не кислою, а скоріше нейтральною по всій довжині, пояснюють дослідники. Саме так перетравлюють їжу нинішні ракоподібні та павуки — тварини, що належать до двох різних сучасних груп, які претендують на звання далеких родичів трилобітів.

Майже весь травний тракт був заповнений, а деякі фрагменти все ще достатньо великі, щоб їх можна було ідентифікувати. Всі ці шматочки здобичі трилобітів належать до придонних безхребетних, які мешкали на дні моря в Ордовицькому періоді.

  • Найпоширенішими фрагментами черепашок були остракоди — невеликі ракоподібні, схожі на креветок, чиї нащадки живуть і сьогодні.
  • Трилобіт також з'їв гіалітових равликів, вимерлих морських зірок і морських їжаків, які називаються стилофорами, та інших тонкошкірих тварин, які, ймовірно, є двостулковими молюсками.

Скан вмісту травного тракту
Скан вмісту травного тракту показано вгорі. Внизу червоним кольором позначено голкошкіру стилофору, фіолетовим – гіалітові черепашки, синім – фрагменти остракод / Фото Petr Kraft/Nature

З огляду на таку невибіркову харчову поведінку, вчені роблять висновок, що B. incola, найімовірніше, був невибагливим падальщиком, який підбирав усе, що траплялося на дні. Автори називають його "дробаркою", що підбирала мертвих або живих тварин, які або легко розкладаються, або досить малі, щоб їх можна було проковтнути цілком.

Повний травний тракт трилобіта, а також деякі викривлення в його грудній клітці свідчать про те, що тварина, можливо, збиралася линяти. Для того, щоб рости, членистоногі повинні змінювати свій панцирний екзоскелет, скидаючи старий. Перед линянням травний тракт таких тварин часто роздувається, щоб допомогти виштовхнути стару "мушлю" і звільнити місце для нової.