Стіна, яка простягається майже на кілометр, є "найстарішою рукотворною мегаструктурою в Європі", йдеться в статті, опублікованій в Proceedings of the National Academy of Sciences.

Читайте на сайті Скарби бронзової доби, знайдені в Іспанії 60 років тому, зроблені з інопланетного металу

Деталі дослідження

Дослідницька група в рамках проєкту Кільського університету використовувала сонарну технологію, щоб виявити стіну, яку вони назвали Блінкерволл, у 2021 році. Вони оцінили її вік від 10 000 до 11 000 років на основі датування осадових порід.

Зараз Блінкерволл занурений під 21 метр води, але, ймовірно, він був побудований, коли басейн Балтійського моря був ще сухим або частково затопленим, йдеться в статті.

Для чого її звели?

Стіна, ймовірно, була побудована поруч з озером або болотом і використовувалася як прохідна стіна, щоб загнати оленів у вузький простір для полегшення полювання.

Коли ви переслідуєте тварин, вони слідують вздовж таких конструкцій, вони не намагаються перестрибнути їх. Ідея полягає в тому, щоб створити штучне вузьке місце за допомогою другої стіни або берега озера,
– сказав Джейкоб Ґерсен, перший автор статті.

Блінкерволл
Сканування отримане з RV Elisabeth Mann Borgese у 2020 році. Білі стрілки вказують на Блінкерволл / Фото PNAS

Геологи також знайшли докази існування другої, паралельної стіни, але вона похована під відкладеннями і її не видно.

Дивіться також Таємниці озера Роторуа: як дослідники відкрили магнітну аномалію на дні сплячого вулкана

Відкриття проливає нове світло на життя і культуру людей кам'яного віку, які населяли Північну Європу в часи, коли клімат і ландшафт кардинально відрізнялися. Тоді населення Європи загалом складало не більше 5000 осіб, кажуть науковці.

Учені сподіваються провести подальші дослідження Блінкерволлу та інших стародавніх споруд у Балтійському морі, використовуючи більш досконалі методи та інструменти.