Європейський парламент висловився за зміцнення єдності позицій країн Євросоюзу щодо Росії, закликав ЄС переглянути відносини з РФ, відмовитися від концепції стратегічного партнерства і знайти новий узгоджений підхід у цьому питанні.

Європарламент закликав ЄС не скасовувати введені проти Росії санкції, якщо Москва не виконає поставлених умов з деескалації ситуації в Україні, і бути готовими запровадити нові обмежувальні заходи, в тому числі виключити Росію зі співробітництва в ядерній сфері й з системи міжнародних розрахунків SWIFT.

Як ідеться в резолюції, будь-які санкції ЄС проти Росії повинні будуватися таким чином, щоб не дозволити пов'язаним із Кремлем компаніям обійти їх. Євродепутати закликають ЄС уважно відслідковувати такі форми співпраці як обмін пакетами акцій і спільні підприємства.

Крім того, Європарламент включив в свою резолюцію підтримку рішень саміту НАТО про зміцнення колективної безпеки згідно зі статтею 5 Вашингтонського договору — про посилення східної периферії альянсу. Євродепутати закликали ЄС розглядати газові сховища, трубопровідні з'єднання та реверсні трубопроводи як стратегічні об'єкти і регулювати частку бізнесу третіх сторін у цій сфері. Країнам Євросоюзу адресований заклик скасувати заплановані угоди з Росією в енергетичній галузі, у тому числі з будівництва газопроводу "Південний потік".

На думку євродепутатів, необхідно зміцнювати енергетичну незалежність і стійкість перед зовнішнім тиском, створювати повністю функціонуючий газовий ринок в Європі. Вони привітали рішення французького уряду призупинити поставку Росії вертольотоносців типу "Містраль", закликали інші країни союзу зайняти аналогічну позицію з експорту товарів, не охоплених загальними санкціями ЄС, особливо зброї та товарів подвійного призначення.

Європарламент заявив, що "рішуче засуджує Російську Федерацію за ведення неоголошеної "гібридної війни" проти України з використанням регулярних російських збройних сил і підтримкою незаконних збройних формувань".

У документі містяться раніше озвучені положення про нелегітимність приєднання Криму до Росії та невизнання його країнами ЄС. Водночас вітається досягнуте припинення вогню на сході України та надання Києвом особливого статусу ряду районів Луганської та Донецької областей.

Європейські законодавці підкреслюють ключову роль ОБСЄ у вирішенні української кризи, вимагаючи невідкладно розмістити спостерігачів ОБСЄ по всій протяжності тієї частини україно-російського кордону, яку зараз контролюють противники влади України. Вони відзначають важливість встановлення загальнонаціонального діалогу в Україні, уникаючи пропаганди та мови ненависті.

Вітаючи одночасну ратифікацію Європарламентом і Верховною Радою Угоди про асоціацію ЄС-Україна, євродепутати висловили "жаль у зв'язку з надзвичайними заходами і тиском з боку Росії" і заявили, що текст угоди "не може бути змінено". Вони взяли до відома, що проходять консультації між Україною, Росією та ЄС про імплементацію угоди і "висловили надію, що це допоможе зняти непорозуміння".

Європарламент висловив жаль "у зв'язку з тим фактом, що "ополченці" в східній Україні так і не надали міжнародній групі експертів безперешкодного доступу на місце краху малайзійського авіалайнера", закликавши всі сторони негайно забезпечити доступ туди експертів.

Крім того, в резолюції заявлено, що Угода про асоціацію ЄС-Україна - це не кінцева мета. "Україна, як будь-яка інша європейська держава, має європейську перспективу, може подати заявку на вступ до ЄС за умови, якщо дотримується принципів демократії, поважає основні свободи, права людини і меншин, забезпечує верховенство права", — підкреслюється в документі.

Нагадаємо, сьогодні Палата представників Конгресу Сполучених Штатів ухвалила резолюцію про підтримку України.