Несподівана смерть президента Раїсі стала потрясінням для багатьох тисяч іранців, які вийшли на вулиці, щоб проститися з ним. Водночас як розповів 24 Каналу політтехнолог Михайло Шейтельман, ця подія спричинила появу кількох, навіть абсурдних, версій причин загибелі президента Ірану.

Дивіться також Організатор репресій в Ірані та прихильник Росії: біографія загиблого президента Ібрагіма Раїсі

Раїсі "вбили" американські санкції

Один з іранських високопосадовців заявив, що через санкції, які були запроваджені проти Ірану, США не поставляли йому комплектування для вертольотів. Саме тому гелікоптер, на якому летів Раїсі, не впорався з негодою, відтак, президента Ірану фактично "вбили" американці.

Цю версію підхопили американські коментатори та активно обговорюють її, розмірковуючи, чи ефективні санкції проти Ірану,
– наголосив політтехнолог.

Несподівано цю версію підтримав і глава МЗС Росії Сєргєй Лавров. Він підтвердив, що Раїсі "вбили" санкції США проти Ірану. Також він продовжив думку, зазначивши, що Сполучені Штати так вчиняють не тільки проти Ірану – натякнувши на Росію. Мовляв, можуть загинути російські мирні громадяни, які будуть літати на застарілих літаках.

Лавров, на думку Шейтельмана, намагається прикритися мирним населенням, щоб Росії надали запчастини для літаків. В цьому сенсі росіянам можна дати пораду, взагалі не літати на вкрадених західних літаках.

"Падіння вертольота, під час якого загинув Раїсі, це попередження для всіх жителів Росії – з вами може статися таке саме", – зауважив він.

Теорія змови

В Ізраїлі з'явилась версія, що за штурвалом вертольота, на якому загинув Раїсі, сидів ізраїльський пілот з Моссаду Елі Коптер. Це доволі поширені ім'я та прізвище в цій країні, хоча зрозуміло, що ці два слова разом звучать як "гелікоптер". Тому в Ізраїлі вигадали такий жарт.

Проте в Росії його сприйняли серйозно. У програмі російського пропагандиста Владіміра Соловйова було показано фрагмент програми з французького телеканалу, де озвучувалась саме ця версія.

В студії у Соловйова почали серйозно обговорювати версію, що, нібито, "Ізраїль вбив Раїсі" та те, що "ізраїльтянам все дозволено",
– розповів політтехнолог.

Крім того, опозиційне видання "Досьє" опублікувало матеріал з компроматом на нового міністра оборони Росії Андрєя Бєлоусова. Зокрема там вказано, що він у 2018 році, коли був радником Путіна, продав свою розкішну віллу в Італії якомусь громадянину Великої Британії, на прізвище Левіну.

"Проте є нюанс: документ на це прізвище використовували агенти Моссаду, які в Дубаї вбили одного з керівників ХАМАС у 2013 році. Тобто Бєлоусов продав свою віллу агентам Моссаду. Його 14 травня призначено міністром оборони, а вже 19 травня падає вертоліт з президентом Ірану на борту. Не думаю, що це збіг", – зазначив Шейтельман.

Божественне провидіння

Оскільки Іран є релігійною державою, то саме така смерть Раїсі означає для всіх іранців, – це божественний знак, що в країні відбувається щось не так.

"Водночас в Ірані мають відбутися за півтора місяця вибори. Зазвичай виборчі процеси в країні пов'язані з величезними протестами. А що відбудеться під час майбутніх виборів, коли з'явився знак, що Раїсі нібито "неправильно керував державою", можна тільки уявити", – відзначив Михайло Шейтельман.

Смерть президента Ірану: коротко

  • Вертоліт, на борту якого перебував Ібрагім Раїсі, зазнав аварії на північному заході Ірану. Одразу розпочалась рятувальна операція в горах, де міг впасти гелікоптер президента, яка була ускладнена негодою.
  • Вранці 20 травня тіло Раїсі, міністра закордонних справ Хусейна Амірв-Абдуллахіана та ще кількох високопосадовців, які перебували разом з президентом на борту, були знайдені. Наразі проводиться розслідування їхньої загибелі.
  • Наразі виконувачем обов'язків президента призначено Мохаммада Мохбера, який обіймав посаду першого віцепрезидента Ірану. Також вже відома дата дострокових виборів президента. Вони відбудуться 28 червня 2024 року.