У неділю, 19 травня, повідомили про падіння гелікоптера, на якому був глава Ірану. Тривалий час не могли знайти авіасудно, зокрема через погану погоду. Проте і спочатку стало очевидним, що шансів на порятунок в екіпажу було небагато.

Дивіться також Знайшли уламки вертольота за допомогою дрона: що відомо про авіакатастрофу з президентом Ірану

Загибель президента Ірану

Власне, першим напівофіційне інформаційне агентство уряду Ірану Mehr заявило вранці 20 травня, що президент Раїсі потрапив в авіакатастрофу та "прийняв мученицьку смерть", коли "виконував свій обов'язок перед народом Ірану".

Гелікоптер з президентом Ібрагімом Раїсі та міністром закордонних справ Хусейном Аміром-Абдуллахіаном розбився в густому лісі в Східному Азербайджані. Оголосили, що всі пасажири вертольота загинули,
– написали журналісти.

Менш ніж за годину віцепрезидент Ірану Мохсен Мансурі підтвердив повідомлення про загибель президента Раїсі та його делегації з 8 людей під час аварії вертольота. Про це він написав у соцмережі X, раніше відомій як Twitter.

Ми належимо Аллаху і до Нього ми повернемося,
– зазначив посадовець, натякаючи на смерть Раїсі.

Ширший контекст

  • Пошукові роботи тривали всю ніч і під ранок 20 травня, адже було складно знайти місце аварії через погодні умови – густий туман і сильний холод. Ймовірно, турецький безпілотник Akinci виявив джерело тепла – власне, уламки гелікоптера.
  • Крім того, до пошукової операції залучили вертоліт Cougar, який оснащений спеціальними приладами нічного бачення. Відповідну інформацію подавала агенція Anadolu Agency. Було очевидним, що гелікоптер з Раїсі розбився.
  • Видання CNN зазначає, що ця аварія сталася в особливо важкий момент на Близькому Сході. Після загострення ситуації в Секторі Газа восени 2023 року тіньова війна між Іраном та Ізраїлем, яка тривала десятиліття, вийшла на новий рівень.
  • Аналітики згадують, що у квітні 2024 року Іран здійснив безпрецедентний безпілотний і ракетний удар по Ізраїлю – перший в історії прямий напад на країну. Зробив він це у відповідь на смертоносний ізраїльський авіаудар по консульству Ірану в Дамаску.
  • Залишається спостерігати за тим, як розгортатимуться події в Ірані після смерті президента. Інститут вивчення війни вважає, що це матиме серйозні та довгострокові наслідки для режиму. Хоча й на цілковиту дестабілізацію режиму сподіватися не варто.