Також вранці 20 травня підтвердили смерть Ібрагіма Раїсі та інших 8 членів екіпажу. Що відомо про авіакатастрофу з іранським президентом – читайте у матеріалі 24 Каналу.

До теми Президент Ірану Раїсі, ймовірно, потрапив у авіакатастрофу: він летів на російському Мі-171

Mehr, напівофіційне інформаційне агентство уряду Ірану, першим написало що президент Раїсі "прийняв мученицьку смерть". Згодом віцепрезидент Мохсен Мансурі підтвердив повідомлення.

Ми належимо Аллаху і до Нього ми повернемося,
– зазначив посадовець, натякаючи на смерть президента Ірану.

Разом з Раїсі серед 9 членів екіпажу були:

  • міністр закордонних справ Хосейн Амір-Абдоллахян;
  • генерал-губернатор провінції Східний Азербайджан Малек Рахматі;
  • представник верховного лідера в Східному Азербайджані Мохаммед Алі Але-Хашем.

Крім того, голова іранського Червоного Півмісяця заявив, що тіла загиблих під час аварії гелікоптера, внаслідок якої загинув президент Ірану, будуть перевезені до міста Тебріз. Серед загиблих були президент Ібрагім Раїсі та міністр закордонних справ Хоссейн Амір-Абдуллахіан.

Пошуково-рятувальні роботи завершилися, сказав Пір-Хоссейн Коліванд. Екіпаж гелікоптера та один співробітник охорони теж загинули разом з іранським президентом.

Пошуково-рятувальна операція президента Ірану завершилась: дивіться відео

Журналісти Associated Press розповідали, що Раїсі перебував в Азербайджані 19 травня зранку, де разом з президентом країни Ільхамом Алієвим урочисто відкрив дамбу. Ця дамба є третьою, яку обидві країни побудували на річці Арас. Примітно, що іранського лідера перевозив російський вертоліт Мі-171.

Згідно з оприлюдненими даними, авіакатастрофа трапилася в районі азербайджанського міста Джульфа, зв'язок з іранським лідером повністю зник. Крім того, іранські державні ЗМІ повідомляли, що причиною катастрофи стала погана погода.

Як зазначало агентство Reuters, в аварію потрапив один із трьох гелікоптерів у кортежі Раїсі. Агентство Tasnim стверджувало, що один із наближених президента Ірану вийшов на зв'язок через супутниковий зв'язок.

Очільник МВС Ірану Вахіді підтвердив національному телебаченню, що один із вертольотів президентського конвою "жорстко приземлився". Він додавав, що "через туман і погану погоду може знадобитися час, щоб дістатися до місця події".

Відповідні служби Ірану одразу розпочали великомасштабну пошукову операцію за участю рятувальників Червоного Півмісяця, військовослужбовців та поліцейських. Розташування вертольота було невідоме.

Місцеві ЗМІ також писали, що рятувальні групи направляються зі столиці Тегерана та сусідніх провінцій у райони поблизу місця аварії президентського вертольота.

Кадри пошукової операції: дивіться відео

Напівофіційне іранське агентство Tasnim зазначило, що начальник штабу збройних сил Ірану Мохаммад Бакері наказав КВІР, армії й правоохоронним органам залучити "всі ресурси, обладнання і можливості" для пошуково-рятувальних робіт у зв'язку з "аварією вертольота президента Раїсі та його пасажирів".

Рятувальники розшукують Раїсі: дивіться відео

Водночас, за даними Reuters, голова Іранського товариства Червоного Півмісяця Пір Хоссейн Коліванд повідомив, що 40 груп швидкого реагування проводять пошукові роботи в районі, де сталася аварія гелікоптера. Він також додав, що погодні умови вкрай несприятливі, а місцевість складна для навігації.

Тривають пошуки президента Ірану: дивіться відео

Зрештою, турецький безпілотник Akinci вранці 20 травня виявив джерело тепла – це були уламки гелікоптера, на борту якого перебував президент Ірану Ібрагім Раїсі. Координати передали владі Ірану. Голова Іранського товариства Червоного Півмісяця заявив офіційно, що рятувальники знайшли вертоліт Раїсі.

В Ірані тривали пошуки гелікоптера: дивіться відео

Президент Європейської ради Шарль Мішель зазначив, що європосадовці "пильно стежать" за новинами про "жорстку посадку" гелікоптера з топпосадовцями Ірану.

Разом з країнами-членами ЄС та партнерами ми уважно стежимо за ситуацією,
– мовиться у дописі.

Зробили також заяву щодо загибелі Раїсі й у Ізраїлі. Один із ізраїльських чиновників на умовах анонімності зазначив, що його країна не причетна до загибелі президента Ірану Ібрагіма Раїсі в авіакатастрофі.

Варто зазначити, що, перервавши випуск новин, іранське державне телебачення транслювало молитви за Раїсі, що відбуваються по всій країні, а також пряму трансляцію рятувальної операції.

"Якщо народ Ірану не хвилюватиметься, збоїв у житті країни не буде", – сказав у заяві верховний лідер Ірану аятола Алі Хаманеї.

Рятувальники направляються з Тегерану на пошуки президента Раїсі / Відео з акаунту @PressTV у соцмережі Х

Після Раїсі наступним кандидатом на пост президента стане перший віцепрезидент Ірану Мохаммад Мохбер після отримання згоди верховного лідера країни Алі Хаменеї. Крім того, відповідно до Конституції Ірану, протягом 50 днів мають відбутися позачергові президентські вибори.

Уряд країни також проведе екстрене засідання і виступить із заявою з приводу загибелі президента.

Журналісти The Guardian розповіли, що президент Ірану Ебрагім Раїсі, який зник безвісти в горах Ірану після аварії гелікоптера біля кордону з Азербайджаном, є прихильником жорсткої лінії, який протягом останніх кількох років відіграв важливу роль у спрямуванні Ірану назад до більш безкомпромісних переконань революційних засновників Ісламської Республіки.

Бувши прихильником глибоко консервативних цінностей на внутрішньому фронті, з погляду зовнішньої політики, Раїсі також займав дедалі агресивнішу позицію, і саме під його керівництвом Тегеран вирішив завдати свого нещодавнього безпрецедентного ракетного удару та удару безпілотників по Ізраїлю, втягнувши обидві країни в прямий і відкритий конфлікт.

У той час як він був обраний президентом у червні 2021 року, представляючи себе як "найкращу людину для боротьби з корупцією та економічними проблемами Ірану", Раїсі тривалий час обіймав важливі посади в Ірані, включно з імовірною ключовою роллю у так званому Комітеті смерті, відповідальному за страту тисяч ув'язнених у 1980-х. За це Раїсі перебуває під американськими санкціями.

Раїсі у віці 25 років уже працював заступником прокурора Тегерана. Він також був призначений Генеральним прокурором Ірану у 2014 році. У 2017 році Раїсі несподівано висунув свою кандидатуру на посаду президента і посів друге місце на виборах.

Тим часом журналісти BBC пишуть, що раніше Раїсі очолював судову систему країни. Він також вважається протеже верховного лідера Ірану аятоли Алі Хаменеї, і деякі аналітики припускають, що він міг замінити 85-річного лідера після його смерті або відставки з цієї посади.