Архів
Курси валют
Погода
   youtube @24
   Loading...
   google @24
   RSS СТРІЧКА
   Загальний RSS

   Топ новини

   Відео новини

   Вибори в Україні: чи є ідеології у партій, які йдуть в парламент

   Напередодні парламентських виборів особливо часто можна почути слово "ідеологія" та суперечки навколо нього. Що ж він означає та до якого типу партій належать українські політсили – читайте далі.

   Звідки беруться ідеології та для чого вони потрібні?

   Сам термін народився під час Великої французької революції. Придумав його Антуан Луї Клод Дестют де Трасі. Полум'яні прибічники Робесп'єра, одного з лідерів революції, кинули його до в'язниці.

   Зверніть увагу! Фінансування партій: що законно в Україні, а що ні

   Там він мав час поміркувати над тим, що ж змушує його земляків зводити барикади на вулицях Парижу, страчувати осіб королівської крові на гільйотині та воювати з цілою Європою.

   Він зрозумів, що це – ідеї, сполучені в певну систему. Такі як свобода, рівність та братерсво для всіх. Сьогодні ми розуміємо під ідеологією систему норм і цінностей, в які ми віримо й довкола яких об'єднуємося. Проте ідеології не лише об'єднують, але й ділять на "своїх" та "чужих". 

   Більшість ідеологій, від лівого до правого політичного спектра, породив пошук балансу між свободою і рівністю. Наприклад, в Україні лібералів часто зараховують до лівого крила. Хоча в світі лібералізм відносять до поміркованої "правиці".

   Данські соціалісти – останні соціалісти, які залишаються при владі в Європі. Та при цьому вони виступають з ідеями, які більше пасували б "правим", а не "лівим".

   Зрештою, такий поділ також сягає часів Французької революції. На Національній асамблеї монархісти сиділи праворуч, а республіканці – ліворуч. З великою натяжкою можна сказати, що сьогодні на правому полюсі є цінності індивідуальної свободи, а зліва – соціальної справедливості.

   Яка ситуація в Україні?

   Доцент кафедри політології КМА Іван Гомза розповів, до яких ідеологічних течій належать партії, які можуть потрапити в майбутній парламент.

   Коли відбудуться парламентські вибори? Позачергові вибори в Раду мають відбутися у неділю, 21 липня. У них візьмуть участь 22 партії. Результати виборів мають з'явитися не пізніше 5 серпня, а перше засідання нового парламенту повинне відбутися до 9 вересня.

   Чи є ідеологія у партій, які зараз беруть участь у виборах?

   – Ідеологічні партії – це архаїзм, який вже давно відмер. Він відмер у Європі, перероджується у США. Тому не варто шукати те, чого не мусить вже бути в Україні.

   Іван Гомза
   Доцент кафедри політології КМА Іван Гомза

   Чи погано, що партії відмовляються від ідеологій?

   – Люди часто вважають, що ідеології та партії це щось, що йде постійно поруч. Насправді це не так. Партії, які з'явилися у 18 столітті, не були ідеологічними. Партії після 70-х років 20 століття перестають бути ідеологічними.

   Ідеології та партії перетнулися лише у певному специфічному контексті. Це – масовізована політика й перше надання виборчого права широким масам.

   – Тоді ідеології були потрібні партіям для мобілізації своїх прихильників. Тепер використовуються інші технології. Відповідно, немає стимулу використовувати ідеології.

   Якого типу нинішні українські партії?

   – Вони належать до одного типу, так званого типу партій catch all.

   Catch all: що означає? Від англійського "зловити все". Політичні партії, які ставлять за мету привернути людей різних політичних поглядів, апелюючи до великої кількості виборців.

   – Такі політсили з'явилися приблизно в 70-80 роках. В нас вони є результатом кризи партій, які раніше зверталися до ідеологій. У них  є три важливі риси:

   1. Вони не користуються ідеологією як такою. А використовують набір понять, які актуальні, резонуються з бажаннями виборця.
   2. Активізуються незадовго до початку виборчого циклу.
   3. Ними керує вузький штаб технічних спеціалістів. Це люди, наприклад, політтехнологи, які знають, що зараз болить у виборців, як спілкуватися в медіа.

   Чи є партії-лідери виборчої кампанії в Україні популістичними?

   – Catch all– явище, яке частково перетинається з популізмом й це не випадково. Чому такі партії зараз стають популярними? Це, звісно, пов'язане з появою нових медіа. 

   Більше – дивіться у програмі.

   Джерело: 24 канал
   powered by lun.ua
   Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
   Коментарі
   Більше новин
   Залиште відгук