Український інститут національної пам'яті у своєму проекті закону вважає за потрібне змінити календар травневих вихідних. День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні пропонують залишити державним святом, але не вихідним. А вихідний збираються перенести на День пам'яті та примирення 8 травня. Втім, законопроект ще не прийнятий, тож 9 травня 2018 року в Україні ще буде вихідним.

Читайте також: 9 травня в Києві: які заходи заплановані у столиці

Чи потрібно українцям святкувати День перемоги в радянському розумінні цього поняття, коли святкувати день перемоги над нацизмом — 8 чи 9 травня, і чи має бути це вихідним днем — журналісти сайту "24" запитали в експертів.

Володимир В'ятрович

науковець-історик, публіцист, громадський діяч, голова Українського інституту національної пам'яті


В'ятрович вважає доцільним зробити вихідним 8 травня

В Україні з 2015 року відзначається не просто День перемоги, а День перемоги над нацизмом. Тому що День перемоги в Україні з'явиться із завершенням цієї війни, з Росією.

Відзначення перемоги над нацизмом залишається як свято 9 травня. Разом з тим 8 травня є днем пам'яті і примирення. І наша пропозиція полягає в тому, щоб вихідний день перенести з 9 на 8 травня і таким чином більше підкреслити якраз європейську традицію завершення Другої світової війни у Європі.

Якщо ми зробимо вихідним днем 8 травня і перенесемо всі заходи саме на цей день — це буде крок до відмови від радянських відзначень, пов'язаних з Другою світовою війною. Впевнений, що жодним чином це не повинно образити ветеранів. Очевидно, що цей день для них залишиться святковим і наше, молодше покоління, буде їх згадувати і вшановувати.

Читайте також: Репетиція 9 травня за російським сценарієм: як працює пропаганда

Олексій Гарань

політолог, науковий директор Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва, професор кафедри політології НаУКМА


Святкуючи 9 травня, ми підтримуємо тоталітарні замашки Росії, вважає Гарань

У світі святкують 8 травня. У нас це було 9 травня через формальний момент: коли капітуляція була підписана 8 травня у Берліні, у Москві це вже було 9 травня. І Сталін вирішив відокремитися від усіх, щоб показати, що це була виключно заслуга Радянського Союзу. Тому нічого поганого не було б у тому, щоб ми святкували це 8 травня.

Не у всіх країнах цей день відзначається. У більшості це не є вихідним днем, а у нас можна було б залишити його вихідним. Логічно перенести свято на 8 травня і зробити його вихідним. І це було б легко пояснити більшості нашого населення – ми просто синхронізуємо наше святкування з усім світом.

Але коли ми говоримо про ці дні, важливо відзначати дві речі. Перше – так, це була перемога над нацизмом. На жаль, у Східній Європі на зміну одному тоталітаризму прийшов інший. Другий момент – Росія як спадкоємець Радянського Союзу все одно не має жодного права монополізувати це свято – перемоги над нацизмом, як вони зараз намагаються це робити з суто ідеологічних міркувань. Навпаки, ми бачимо, що саме Росія зараз дотримується всього того, проти чого воювало все цивілізоване людство під час Другої світової війни. У Чехословаччині у 1968 році було таке гасло, коли прийшли радянські війська: "Отцы – освободители, сыновья – поработители". Насправді ситуація є ще більш складною. Під час Другої світової війни на зміну одному тоталітаризму прийшов інший, а зараз Росія продовжує якраз загарбницьку лінію, яку намагається використати посиланнями на "велику вітчизняну війну".

І українцям потрібно пам'ятати – для нас Друга світова війна почалася не в 41 році, а в 39-му.

Тарас Возняк

культуролог, політолог, головний редактор і засновник Незалежного культурологічного журналу "Ї", генеральний директор Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького


Святкування 9 травня в Україні — сталінські маніпуляції, вважає Возняк

Що стосується річниць закінчення Другої світової війни – ми повинні відзначати це свято разом з усім цивілізованим світом 8 травня. Цей день і повинен бути вихідним. Досить вже піддаватися маніпуляціям – спочатку Сталіна, тепер цього Путіна, на предмет того, що він має якесь парадне свято 9 травня, бо Сталіну так захотілось. З цим сталінізмом пора закінчувати, і з маніпуляціями, які щодо цього постійно здійснюють якісь канали "Інтер" і такі інші.