Про це повідомляє 24 Канал з посиланням на матеріал The Economist.

До теми Росія використовує широку мережу реклами для вербування китайців на війну, – The Guardian

Навіщо китайці їдуть на війну в Україну

Журналісти зазначили, що 8 квітня Президент України Володимир Зеленський опублікував відео, на якому показаний один з двох громадян Китаю, захоплених українськими військовими під час бою на фронті. Наступного дня український лідер опублікував друге відео обох чоловіків, які назвалися Чжан Реньбо та Ван Гуанджунь, а також фотографії їхніх китайських паспортів.Зеленський заявив, що Україні відомо про понад 150 громадян Китаю, які воюють на боці Росії.

МЗС Китаю відповіло, що перевіряє заяви українців і не підтримує участь своїх громадян "у військових операціях будь-якої сторони".

Попри те, що Китай постачав компоненти подвійного призначення для російської оборонної промисловості, тримав російську економіку на плаву шляхом закупівель енергоресурсів і сприяв пропаганді, звинувачуючи Україну та НАТО у війні, його лідери постійно заявляли про нейтралітет і намагалися уникати прямої військової участі у конфлікті,
– мовиться у матеріалі.

Наразі немає доказів того, що громадяни Китаю, які воюють на боці Росії в Україні, роблять це за підтримки держави. Однак не дивно, що китайські громадяни є на фронті в Україні – вони регулярно викладають у соцмережі відео про свої дії на фронті з обох боків.

"Ті, хто воює за Росію, кажуть, що шукають гострих відчуттів і грошей. Деякі також керуються націоналізмом", – пише The Economist.

23-річний хлопець з провінції Ганьсу розповів незалежному виданню за межами Китаю – Initium, що він прилетів до Москви у 2023 році після того, як побачив відео в соціальних мережах, де обіцяло високу зарплату за долучення до армії Росії. У Китаї хлопець працював пожежником і заробляв 400 доларів на місяць. Як найманець він міг заробляти вп'ятеро більше.

Інший боєць, який називав себе "Червоним Макаруном" у Douyin (китайському аналогу TikTok), сказав, що хотів "відчути війну, натхненну китайськими шовіністичними фільмами". Він приєднався до російської сторони, тому що так легше було отримати візу.

38-річний уродженець Чунціна Чжао Жуй приєднався до війни, бо хотів битися з японцями, якщо ті підтримають Україну. Повідомляється, що він був убитий у 2023 році українським безпілотником.

Що кажуть китайські солдати про війну в Україні

За даними журналістів, більшість китайських солдатів об'єднує одне – жаль. Перед смертю пан Чжао опублікував відео у Douyin, в якому закликав співвітчизників не йти на війну в Україну, а знайти роботу в Китаї, адже так можна заробляти таку ж саму суму.

Інший китайський найманець Чжоу Чжицян заявив у Douyin, що росіяни "не ставляться до нас як до людей".

У нещодавньому інтерв'ю одному китайському журналісту у вигнанні "Червоний Макарун" сказав, що росіяни використовують китайських солдатів як "гарматне м'ясо". Його закрили в ямі разом із російськими дезертирами після скарг на погане спорядження.

У виданні пишуть, що частина добровольців з Китаю також воює на боці України. Пена Ченьляна з провінції Юньнань 7 місяців утримували в рідній країні після публікації антиросійських і проукраїнських повідомлень у соцмережі Х у 2023 році.

У 2024 році він вступив до іноземного легіону української армії, але пізніше загинув. Перед смертю Пен зняв відео з прапором Тайваню, заявивши, що хоче, щоб його пам'ятали разом із Цзеном Шенкуаном – тайванським добровольцем, який загинув 2022 року, б'ючись за Україну.