16 лютого 2024 року Україна підписала двосторонню безпекову угоду з Францією в межах Спільної декларації про підтримку України, започаткованої країнами "Групи семи" (G7) 12 липня 2023 року.

24 Канал продовжує серію матеріалів про імплементацію безпекових угод з Україною. Яку допомогу і в яких обсягах Україна отримала за рік від Франції – читайте далі.

Читайте також ППО IRIS-T, Patriot, мільярди євро: скільки грошей і зброї Україна отримала від Німеччини

Цей документ став третім серед загалом 29 безпекових угод, укладених Україною зі світовими партнерами на 10 років. Усі вони охоплюють військову допомогу, співпрацю в оборонно-промисловому комплексі, навчання військових, санкції проти Росії, а також гуманітарну підтримку і заходи з відбудови України.

А детальніше про підсумки року безпекової угоди з Францією – на сайті Центру Дністрянського.

Поруч із деякими іншими двосторонніми безпековими угодами, зокрема із Великою Британією та Німеччиною, безпекова угода з Францією є однією з найбільш комплексних угод за передбаченими сферами співпраці між Україною та Францією.

Анонсовані в угоді сфери партнерства між країнами можна звести до 10 пунктів:

  • Надання Україні озброєння і військової техніки.
  • Співпраця в оборонно-промисловому комплексі (далі – ОПК).
  • Використання заморожених російських активів для підтримки України.
  • Навчання і тренування українських військових.
  • Санкції проти Росії та її прибічників.
  • Невійськова безпека і цивільний захист.
  • Розмінування українських територій.
  • Підтримка енергетичної інфраструктури.
  • Гуманітарна підтримка та підтримка у відновленні України.
  • Притягнення Росії до відповідальності.
  • Військова підтримка

Попри попередні плани виділити 3 мільярди євро, Франція надала у 2024 році близько 2,2 мільярда євро військової допомоги через бюджетну кризу. Основний акцент – посилення далекобійних спроможностей України.

  • Протягом 2024-го року Україна отримала від Франції десятки далекобійних ракет SCALP, систем ППО (2 од. ЗРК Crotale, ракети Mistral, Aster 30), артилерії (12 САУ Caesar, 80 тисяч одиниць 155-мм боєприпасів) та авіаційної складової.
  • На початку 2025 року Україна отримала перші Mirage 2000-5F.

Mirage 2000
Винищувач Mirage 2000-5F / Фото French Ministry of Defense

  • Крім цього, за рік Франція посилила Україну щонайменше 600 од. високоточними авіаційними бомбами AASM, які можна інтегрувати на винищувачі МіГ-29 та F-16, та понад 60 авіаційними бомбами Mk-81.
  • У межах Коаліції артилерії Франція інвестувала 50 мільйонів євро зі свого Фонду підтримки України у виробництво 12 САУ Caesar.

Ракета SCALP EG під крилом українського Су-24М: дивіться відео

  • Співпраця в ОПК

Французькі компанії Delair, Arquus, Thales та KNDS посилюють військово-промислове партнерство з Україною, зокрема, шляхом спільних підприємств і локалізації виробництва. На початку весни 2024-го року Уряд Франції замовив і профінансував у компанії Delair виробництво 100 дронів-камікадзе для України, які за кілька місяців після цього надійшли в Україну. Інша оборонна компанія – Arquus – виробила і надіслала Україні щонайменше 11 бронетранспортерів Bastion.

  • Влітку українська оборонна компанія підписала з KNDS France ліцензійну угоду щодо виробництва снарядів калібру 155 мм і ще одну угоду щодо майбутнього створення на території України центру ремонту техніки від KNDS.
  • Також наприкінці червня 2024-го року "Укроборонпром" досягнув із Thales домовленостей щодо створення спільного підприємства в Україні для ремонту і модернізації обладнання для засобів РЕБ, зв’язку, систем ППО та радарів.

Додатково до проєктів щодо локалізації Україна влітку замовила в Thales постачання комплектної системи ППО CM200.

Окремо французький уряд виділив українському оборонному комплексу грант на суму 29 мільйонів євро.

  • Заморожені російські активи

Франція приєдналася до ініціативи “Extraordinary Revenue Acceleration Loans for Ukraine” (ERA) від G7. ЄС схвалив до 35 мільярдів євро позик у межах ERA, а перший транш (3 мільярди євро) Україна отримала на початку 2025-го.

Окрім цього, Париж окремо спрямовує відсотки з російських активів (300 млн євро) на закупівлю для України нових САУ Caesar, артснарядів, ракет Aster 30 й інших озброєнь.

  • Навчання і тренування українських військових

За програмою EUMAM Ukraine у 2024 році понад 5 000 українських військових пройшли підготовку у Франції. Зокрема, Франція першою серед інших країн озброїла та підготувала повноцінну українську бригаду (2300 осіб) на своїй території, передавши їй БТР VAB, САУ Caesar, бронемашини AMX-10RC та ПЗРК Mistral.

Також відбувалися тренування українських пілотів на Alphajet (аналог F-16) і Mirage 2000-5F, які Україна отримала в лютому 2025-го року.

  • Санкції проти Росії та її прибічників

Франція підтримувала три масштабні пакети санкцій ЄС протягом 2024 року. Зокрема, 15-ий пакет, куди ввійшли 52 судна тіньового флоту Росії, хімічний завод, російські оборонні та судноплавні компанії, цивільна російська авіакомпанія, особи, відповідальні за депортацію українських дітей, а також військова частина, відповідальна за обстріл дитячої лікарні "Охматдит" у Києві.

Під санкції потрапили також компанії в Ірані, Китаї, Індії, Сербії та ОАЕ, що допомагають Росії обходити обмеження.

  • Невійськова безпека і цивільний захист

Франція не приєдналася до IT-коаліції, та все ж у межах Талліннського Механізму долучилася до посилення кіберстійкості України. Зокрема, протягом 2024-го року Талліннський Механізм акумулював 200 мільйонів євро на посилення кіберстійкості та кіберспроможності України.

Також уряд Франції профінансував облаштування укриттів у близько 40 українських школах і надавав обладнання для зміцнення цивільної безпеки.

  • Розмінування

Франція входить до кола 14 країн, що фінансують гуманітарне розмінування України через ПРООН. У 2024 році завдяки цим внескам в Україні розміновано приблизно 35 тисяч квадратних кілометрів, хоча основний фокус французької підтримки все ж був на військовому секторі.

  • Енергетика

У межах Грантової угоди на 200 мільйонів євро Франція інвестувала 60 мільйонів євро в закупівлю генераторів, трансформаторів та ремонт енергомереж. Ці кошти також спрямовувалися на українські компанії з французьким капіталом, що співпрацюють із "Укренерго" та ДТЕК.

Додатково відновлено угоду про мирне використання ядерної енергії, де Франція бере участь в обслуговуванні українських атомних об’єктів.

  • Гуманітарна підтримка та відбудова

Із Грантової угоди на суму 200 мільйонів євро, яку Україна та Франція підписали влітку 2024-го року, Франція спрямувала щонайменше 100 мільйонів євро на відновлення України, зокрема у сферах охорони здоров’я, житлового будівництва і сільського господарства.

Також Французьке агентство з питань розвитку (AFD) виділило 450 мільйонів євро на реалізацію проєктів у сферах відновлення, євроінтеграції та розвитку України до 2027-го року.

  • Крім того, Франція інвестувала 435 мільйонів доларів разом із ЄБРР та IFC у покращення телеком-інфраструктури та зв’язку в Україні, а також дофінансувала закупівлю медичного обладнання, відкриття 2 реабілітаційних центрів та відновлення лікарень у Чернігівській області.
  • Зокрема, уряд Франції виділив пільговий кредит на суму 35 мільйонів євро для підтримки облаштування модульних лікарень в Україні.
  • Ще близько 12 мільйонів євро Франція інвестувала в закупівлю сучасного медичного обладнання для українських лікарень.
  • Притягнення Росії до відповідальності

Франція приєдналася до Коаліції зі створення спеціального трибуналу щодо злочину агресії та Міжнародної коаліції за повернення українських дітей.

У 2024 році завдяки цим зусиллям Україна повернула понад 600 депортованих дітей, а "Проєкт статуту Шумана" заклав основу для трибуналу, який має судити вище військово-політичне керівництво Росії.