Арка прийшла на заміну старому саркофагу. Й багато у чому вона є унікальною не лише для України, а й для світу. 110 метрів заввишки, 257 метрів завширшки та 164 завдовжки.

Це найбільша рухома конструкція. коли-небудь створена людством. Та головна її перевага – абсолютна герметичність. Фантастичну суму в майже 2 мільярди доларів на зведення збирали усім світом. Конструктори запевнили, що прослужить він не менше століття.

Роботи почалися 2012 року. До будівництва залучили 10 тисяч робітників та інженерів із 40 країн. Зводити арку вирішили не безпосередньо над енергоблоком, а на відстані. Адже рівень випромінювання тут критичний: усього за декілька годин людина отримує річну дозу допустимого опромінення.

Читайте також: Під куполом. Як виглядає нове накриття Чорнобильського реактора

Буквально за 200 метрів рівень радіації вдесятеро менший. Окрім того, для безпеки робітників з будмайданчика вивезли 50 тисяч кубометрів забрудненого ґрунту й залили бетонний фундамент.

Реалізацію масштабного проекту розбили на 3 етапи. На першому – звели половину конструкції, далі по спеціальних рейках пересунули її ближче до реактора.

На звільненому місці постала друга частина укриття. На наступному етапі їх з'єднали. А на завершальному конструкція вагою майже 30 тисяч тонн накрила проблемний енергоблок.

Читайте також: Від Прип’яті до Києва: рівень радіації можна виміряти на інтерактивній карті

Тепер, залатавши усі щілини та забезпечивши повну герметичність, під прикриттям нового надійного саркофага можна буде розпочати демонтаж самого аварійного реактора.

Через три десятиліття після найбільшої ядерної катастрофи в історії людства, Чорнобильська станція перестане викидати радіацію в довкілля.