Чи легко живеться нині приватникам у нашій державі, і чи варто розпочинати власний бізнес за сьогоднішніх умов? Ми вивчили ситуацію для вас.
Бажаючих поменшало
За даними Державної фіскальної служби, у порівнянні з минулим роком кількість охочих почати свій бізнес зменшилася на 4,5%. За три місяці зареєстрували трохи більше 21 тисячі приватних підприємців.
У фіскальній службі повідомили, що за 7 місяців поточного року сплатили до бюджету 3,7 мільярдів гривень. А це на 783,2 мільйонів гривень більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, у липні від цих платників надійшло 635,1 мільйонів гривень єдиного податку.
Попри такий оптимізм фіскальників президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко вважає, що роботи для приватних підприємців останнім часом поменшало.
"Проблема у тому, що зараз дуже багато підприємців фактично не працюють. Приватний підприємець залежить від попиту – або він продає якісь послуги населенню, або працює з великим чи середнім підприємством. А зараз виникла ситуація, коли навіть ринок – найтрадиційніша робота – напівпорожній. Нема покупців", — зауважив експерт у коментарі "24".
За словами Олександра Охріменка, в Україні не ведеться статистика підприємств, які фактично не працюють, але й не закриваються.
На сьогодні немає такої статистики, яка називається неактивність. У деяких країнах світу вона є. Але згідно з даними асоціації роботодавців, наприклад, по Києву приблизно 40% приватних підприємців лише здають звіти в податкову, але не працюють,
— уточнив він.
За даними економічного оглядача Юлії Самаєвої, з 2,2 мільйонів українських приватних підприємців майже 500 тисяч подають у податкову декларації з нульовими показниками.
Новим приватним підприємцям – бути
Попри невеселу економічну статистику, нові приватні підприємці продовжують реєструватися. Зокрема, соціолог і починаючий підприємець Юлія Середа пояснила свої дії бажанням оптимізувати звітність по податках і соціальному внеску.
"Підприємець — це просто звучить, як щось масштабне, насправді формати можуть бути доволі різними. У моєму випадку я не збираюся орендувати офіс, наймати людей, просто буду продавати свої послуги з соціологічної експертизи, аналітики, викладання як ФОП або самозайнятий. Єдина відмінність від статусу найманого працівника у тому, що ти сам розбираєшся з податками та єдиним соціальним внеском, звітністю", — уточнила Юлія.
Вона пояснила, що оформлення стосунків з роботодавцем за цивільно-правовим договором коштує немало грошей через податки та збори. Сума може доходити навіть до половини гонорару.
"Замовникам послуг не вигідно працювати за такою формою договору. У певний час мої фрілансові замовлення вийшли на більш-менш постійний рівень і я вирішила реєструватися як фізична особа-підприємець — менше сплачуєш податки /внески та замовники послуг надають пріоритет роботі з ФОП, а не фізичними особами. Взагалі, кожного разу, коли я брала довідку про свої доходи як найманого працівника, мене вражало, скільки всього йде на податки та збори. При тому, що як найманий працівник ти особливо про це не задумуєшся. Зарплата і зарплата. Навпаки, коли ти слідкуєш, скільки віддаєш державі з кожного гонорару, то набагато більше думаєш про відповідальність держави та як розподіляються кошти", — пояснила соціолог.
Важко припинити діяльність
Проблем з реєстрацією фізичної особи-підприємця (ФОП) на сьогодні в Україні немає. Про це говорять і експерти, і самі новозареєстровані підприємці.
Останні 5 років у нас взагалі не існує проблеми, щоб стати приватним підприємцем. Достатньо подати один раз документи – і все,
— говорить Олександр Охріменко.
Юлія Середа також зауважує, що проблем з реєстрацією майже не мала.
"Сам процес реєстрації доволі швидкий. 2-4 дні в залежності від швидкості служб та кількості людей, одразу можна починати діяльність. Мінімум документів. Я очікувала гіршого", — відзначила вона. Але одну проблему все ж відзначила.
"Ключова проблема — реєстрація ФОП можлива тільки за місцем реєстрації, тобто "пропискою". Її у нас офіційно нема, а фактично є. Теж саме з податковою звітністю. Читала, що є варіанти реєстрації через інтернет, але до того, щоб цей процес був ефективний, ще далеко. Дуже допомагають чисельні інструкції у Інтернет, форуми. Ще консультувалася з друзями, які мають ФОП, або друзями-бухгалтерами, які розуміють як та що. Інструкції на державних сайтах потребують додаткових інструкцій", — поділилась досвідом новоспечений підприємець.
Разом з тим, якщо ви плануєте так само швидко закрити ФОП у випадку, якщо він буде неприбутковим, — тут на вас чекатиме неприємний сюрприз.
"Закритись важко. І раніше, і зараз. Податкова вимагає від підприємця вийти в нуль і надати повний звіт. А от якраз з ним бувають проблеми. Повний звіт перевіряється, і податкова починає підіймати питання, щоб підприємець підтвердив документально ті чи інші свої операції. А це буває складно", — пояснив Олександр Охріменко.
Варто чи ні?
Рішення – бути приватником чи ні – повністю лежить на плечах власне кожного з нас. Але Олександр Охріменко зауважив, що зараз не найкращий час для початку нового бізнесу.
Якщо починати з нуля – є ймовірність, що у вас нічого не вийде. Якщо вже є якийсь бізнес, зв'язки – можна продовжувати. Класичний СПДшник сьогодні у Києві за квартал платить 170 гривень податку. Хіба це великі гроші? Але деякі, заплативши ці 170 гривень, розуміють, що вони їх втратили. Бо минає квартал – а вони не заробили і 100 гривень,
— уточнив аналітик.
Приватний підприємець-початківець Юлія Середа найбільше боїться не нульового прибутку, а звітності.
"Є трохи побоювань щодо першої звітності у податковій. Виглядає зрозуміло, але ж завжди можуть бути якісь неочікувані сюрпризи. Хоча останніми роками державні служби стають більш дружніми, як мінімум, у податкових з'явилися електронні черги, нормальні консультанти. Та й численні лайфхаки в Інтернет щодо ведення підприємницької діяльності не дають впасти в депресію", — підсумувала Юлія.
Як бачимо, успішність приватного підприємництва напряму залежить від виду вашої економічної діяльності. З роздрібною торгівлею нині дійсно сутужно. А от деякі види послуг, особливо інформаційних, продовжують набувати обертів.
Читайте також: 24 успішних українських стартапи, на яких найбільше заробили