"Будем встановлювати безпровідну електростимуляцію для покращення скорочення й укріплення м’язів починали з нуля, а зараз досягли навантаження 9-ти", – розповів лікар.

Читайте також: Мешканці прифронтових селищ Донбасу просять не відводити українських військових, – ексголова ВЦА

25-річний боєць Олександр Оленчук щодня бореться за життя. Аби стояти, хоча б за допомогою вертикалізатора, яким він вже три роки займається по шість годин. Тяжку травму Олександр отримав на Донбасі ще 2016 року, тоді хлопця повністю паралізувало. Нині ж попри біль він поступово відновлює втрачене здоров’я.

Боєць Олександр
Боєць Олександр

Олександру є на кого рівнятися, адже його надихає сусід по палаті Сергій Салій. У те, що з кульовим пораненням хребта Сергій стане на ноги не вірили навіть лікарі. Проте нині чоловік заново вчиться ходити в спеціальній конструкції – екзоскелеті.

Екзоскелет
Екзоскелет

Схожий у вітчизняному центрі "Нодус" вже виготовляють і для Олександра. "Це вперше в Україні", – додав нейрохірург Олександр Кулик.

Скоро повинен і в мене бути екзоскелет. Буду пробувати пересуватися. Повинно все вийти,
– розповів учасник бойових дій у зоні ООС Олександр Оленчук.

Вірять в успіх і лікарі. Через їх руки пройшли понад 260 тяжко поранених бійців. Дуже допомагають волонтери та благодійники, адже реабілітація одного тяжкохворого щомісяця обходиться у 200-300 тисяч гривень. Навіть пацієнти, які були у комі, після тривалого курсу реабілітації йдуть додому своїми ногами, як от боєць Ілля Карпов.

Ілля Карпов
Ілля Карпов

Та для когось складний шлях відновлення ще попереду. Герой України Олександр Петриківський у центрі два роки. Отримавши поранення голови, був без свідомості. Його лікували у Польщі, Ізраїлі, Сполучених Штатах Америки, але почуватись краще став саме вдома.

"На тих стадіях, де пацієнт без свідомості, він не може проявляти активну свою позицію. Все залежить від медиків і від природи, але потім, коли до нього повертається свідомість, коли починає розуміти мову, якісь дії що з ним проводяться, він вже тоді вирішує", – пояснив нейрохірург Олександр Кулик. Нині своєї черги на лікування у реабілітологів центру чекають понад 680 бійців з усієї України.