За п'ять років каденції у кожного з президентів відбулися тисячі зустрічей та закордонних візитів, де на згадку вони часто отримують подарунки. Їх зберігають у залі бібліотеки Вернадського.

Читайте також: Не співали гімну, впав солдат та зачинилися двері: якою була інавгурація президентів України

У 1996 році Леонід Кучма заснував Фонд Президентів України, куди почав передавати свої подарунки. Те саме робить й кожен наступний. Лише в музейній колекції експонатів майже дві тисячі.

Як правило, перший подарунок, який отримує новообраний президент – булава, яка є символом президентської влади. Таких в колекції налічується 12 штук. Кожен президент України отримував її у подарунок, так ще й не одну.

Булава
Символ президентської влади

Багато подарунків президент привозить із закордонних відряджень. Наприклад, у Кучми – Конституція Іспанії, у Порошенка – фотографія української сім'ї переселенців у Квебеку, а в Януковича – китайська ваза.

Техніка виготовлення називається "хуаняу" – це птахи та квіти. Ми почали досліджувати, що саме означають ці символи. Рожевий колір – це ознака дружби і любові. Тобто вона нам була подарована в знак дружби і любові між країнами,
– пояснила провідний бібліотекар Оксана Бойко.

Китайська ваза Януковича
Китайська ваза, яка була подарована Януковичу

Через те, що Кучма багато уваги приділяв розвитку ракетно-космічного будування, йому дарували навіть краватки з логотипом Конструкторського Бюро "Південне" та макет штучного супутника. А Порошенку макет танка Т-72б.

Танк для Порошенка
Макет танка Т-72б

Це подарунок Порошенку від ДП "Львівського бронетанкового заводу". Це перший завод, який почав ремонтувати техніку та відправляти до АТО,
– додала Оксана Бойко.

Леонід Кучма отримав від футбольного клубу "Динамо" золоту буцу, яку зазвичай вручають найкращому бомбардиру. А чемпіон світу з дзюдо Георгій Зантарая подарував Порошенку іменне кімоно для тренувань.

Кімоно для Порошенка
Кімоно для Порошенка

Найчастіше президентам дарують книжки. Найбільшу, яка заввишки метр, про Казань подарували Вікторові Ющенку. У Кучми є власний примірник The New Yourk Times 1938 року. Поповнюється колекція і святковими листівками. Наприклад, Кучмі на 60-річчя подарували шкіряну та дерев'яну листівки з його портретом на обкладинці.

Листівка для Кучми
Листівки для Кучми

Найбільший подарунок у колекції – це виткане полотно, яке ймовірно ручної роботи. Подарували його другому Президенту України Леоніду Кучмі під час проведення саміту країн СНД.

Килим з очільниками держави
Килим із портретами очільників держав

На цьому полотні зображені усі 12 очільників держав, які брали участь у тому саміті. Але поки що знайдений лише один екземпляр цього полотна і саме в Україні.

До Фонду подарунки передають двічі на рік. Деякі президент може залишити собі, якщо вартість одного не перевищує 1853 гривні, а усіх за рік – 3796 гривень.

Подарунки ми отримуємо за нашим запитом або за ініціативи Адміністрації Президента чи його самого, як публічної особи,
– пояснив в.о. директора Фонду Президентів України Сергій Полтавець.

Будь-хто може надіслати подарунки до Адміністрації Президента. Проте частіше українці вручають їх під час візитів глави держави до різних міст. Наразі в бібліотеці Вернадського знаходиться тільки частина експонатів. Деякі перевезли на постійну виставку до Маріїнського палацу – офіційної резиденції Президента України.