За січень-червень 2017 року із державного бюджету було виділено 1,9 мільярда гривень на дотації для аграрних підприємств. Найбільшу частку пирога – 809 мільйонів гривень – отримала група компаній "Миронівський хлібопродукт", що налажить Юрію Косюку.

За останні роки в Україні непомітно виріс новий сорт олігархів – аграрних. У нинішньому парламенті є висуванці найбільших корпорацій – "Миронівський хлібопродукт", "Кернел", "Нібулон", "Укрлендфармінг". Брати, сини та медіа-менеджери головних аграрних баронів стали народними депутатами. Коли у фракції "Блок Петра Порошенка" було оголошено про розподіл депутатів між комітетами, найбільше подалося саме до аграрного. Причому семеро заявили, що хотіли би очолити цей комітет.

Серед аграрних олігархів найбільш ефективно свої кишені за рахунок бюджету поповнює Юрій Косюк, якого "Форбс" оцінює у мільярд доларів.

На 2017 рік було запроваджено систему дотацій сільському господарству. Щоб обмежити апетити найбільших корпорацій та розподілити гроші серед малого та середнього бізнесу, група депутатів запропонувала поправку при розгляді закону про бюджет – видавати не більше 50 мільйонів гривень в одні руки.

Читайте також: Хто стоїть за підвищенням цін на пальне

Але лобіст Косюка у парламенті – народний депутат Мікола Кучер – при розгляді бюджету поставив вимогу проголосувати цю поправку на підтвердження. Вона була провалена, і, відповідно, обмеження для перетоку грошей в одну кишеню було знято.

Це був відвертий конфлікт інтересів, адже депутат Кучер є виходцем із корпорації Косюка "Миронівський хлібопродукт". І в цивілізованій країні, де діє кодекс депутатської етики, він мав задекларувати свої зв'язки та не просувати своє питання, а в іншому разі був би притягнутий до відповідальності. Але не в Україні.

Після дій Кучера грошові обмеження було знято, а в кишенях Косюка під гаслами "Село гине!" осіла майже половина аграрних дотацій за півроку. Причому свої 800 мільйонів допомоги з бюджету Косюк отримав попри те, що минулий рік "Миронівський хлібопродукт" завершив із чистим прибутком (до курсової різниці) у 214 мільйонів доларів.

Косюк розвиває свій бізнес коштом українських громадян і при цьому веде образ життя більше притаманний арабським деспотіям. Його палац під Києвом, що може конкурувати з Межигір'ям, ставав об'єктом журналістських розслідувань.

Читайте також: Як у владній команді Порошенка стався новий гучний розкол

Але окрема історія – це суперяхти Косюка, поява яких викликає ажіотаж навіть на Лазуровому узбережжі Франції, Сардинії або Мальдивських островах. Їх у нього дві.

Головна яхта Косюка завдовжки 87 метрів називається "Ace" – в перекладі "Туз" – і є справжнім палацем на воді. Вона може приймати 12 гостей в шести каютах-апартаментах. Є сауна, басейн, тренажерний зал, кінотеатр. Яхта була замовлена Косюком та збудована спеціально для нього в 2012 році в Німеччині, а за дизайн всередині та ззовні відповідало бюро Winch Design. Вартість судна склала, за різними оцінками, 150-180 мільйонів доларів.

Яхту Косюка завжди супроводжує ще одне допоміжне судно – "Garçon" ("Гарсон"), яке перевозить водні катери для розваг Косюка, а також вертоліт. Допоміжне судно "Garçon" обійшлося ще в 20-30 мільйонів доларів.

Читайте також: Як влада Порошенка іде в наступ на борців з корупцією

Золота епоха для Косюка припала на час, коли протягом п’яти років, з 2005 по 2010, його соратники обіймали посади у владі. Керівником Державного управління справами при президентові Ющенку був Ігор Тарасюк, а міністром аграрної політики – Юрій Мельник. Причому, якщо в уряді Тимошенко Мельник був за квотою колишніх "рухівців" з "Української народної партії", то в другому уряді Януковича вони примудрилися влаштувати Мельника міністром села за квотою комуністів.

Після обрання Порошенка президентом Косюк працював першим заступником глави Адміністрації Президента. За не дивним збігом обставин тоді аграрному олігарху було повернуто податку на додану вартість на суму 1,6 мільярда гривень, що більше ніж у два рази перевищує розмір відшкодування в останній рік Януковича.

Тоді ж, до речі, Косюк був змушений заповнити декларацію про майно. Але в ній немає жодного слова ні про флагманську яхту "Ace", ні про допоміжне судно "Garçon". Недекларування майна вартістю понад 200 мільйонів доларів залишилося безкарним.

Читайте також: Чому Балчун не зміг реформувати "Укрзалізницю"

Другі після Косюка за отриманими аграрними дотаціями – це компанії агрохолдингу "Авангард", які належать ще одному аграрному олігарху Олегу Бахматюку. Йому виписали коштом бюджету 142 мільйона гривень. Ці двоє значно випереджають інших учасників ринку. Так, на третьому місці за обсягом отриманих дотацій компанія з данськими інвестиціями "Даноша", яка отримала 33 мільйона.

Феноменальні статки Косюка – це результат диспропорційної підтримки аграрних олігархів через пільговий режим для сільгоспвиробників, яких фактично дотують інші платники податків.

За аналогічною схемою, наприклад, Клюєв в часи Януковича розвивав свій бізнес сонячної енергетики, отримуючи 200-мільйонні компенсації з бюджету, нечувано високий тариф на альтернативну енергетику та податкові пільги. Зрештою, це стало частиною кримінального провадження проти нього, після чого обидва брати втекли з України.

Читайте також: "Договорняки" Порошенка: найцікавіші оборудки, схеми та махінації президента

Нам час давно припинити за гроші бюджету годувати аграрних мільярдерів, які прикриваються простими фермерами. Покласти край цим схемам – задача для всіх політиків реформаторської спрямованості.