Арешти двох агентів Кремля в Україні
– Вчора російське ФСБ відзначало знакове для них дату – 100 років КДБ. Зрозуміло, що нашим силовикам в цей день хотілось якусь шпильку вставити, щоб зіпсувати їм святкування. Це дуже погана практика, коли під якісь дати щось подібне робиться.
Але насправді це дуже велика робота, яку провели силовики. Одна із найбільш вдалих за роки незалежності реалізація контррозвідки. Водночас викликає багато питань дата проведення та те, як спецоперація була здійснена. Якщо проводять такий арешт, то цього не афішують, не використовують "випадкові" камери. І чому начальник департаменту там випадково опинився. Все можна було по-тихому зробити, а потім на конференції про це розказати.
– У нас з 2005 року, коли МВС очолив Юрій Луценко, почалися не реалізація спецоперацій, а показові виступи. Це дуже шкодить розгляду справи в суді, бо дає багато підстав адвокатам знаходити різні лазівки. В нас було багато спецоперацій із залученням гелікоптерів, бронетранспортерів, спецзагонів, але в суді все закінчувалось незначними успіхами.
Читайте також: ГПУ зараз діє в інтересах Коломойського, – фінансовий аналітик Фурса
Кількість шпигунів в Україні
– Думаю, що шпигунів Росії в Україні дуже багато. Це підтверджує досвід Криму, коли я спілкувався з людьми, які стали перед вибором – зраджувати державу чи ні. Для них тоді це не виявлялось зрадою, а просто перехід з однієї структури в іншу. І дуже багато людей, які наразі є в органах влади, насправді мають і контакти, і бізнес, і дружин у Росії. Це все прогалина в контррозвідці. Тому всі правоохоронні органи, і загалом влада є дуже вразливими.
Вербування українців в Росії
– В Росії є надзвичайно потужні структури для вербування. Вони розгалужені, мають значні агентури в світі.
Як правило, вони це роблять на території третіх країн, якщо це велика людина, щоб убезпечити секретність. Тому я підозрюю, що контакти зародились ще в Штатах, в період, коли Станіслав Єжов там працював. Саме тоді між дипломатичними місіями РФ та України підтримувались напівдружні стосунки, які могли перерости у співпрацю.
– Думаю, що російські спецслужби більше цікавлять кулуарні питання. Характеристики близького оточення прем'єр-міністра, чим він займається у вільний час, його вподобання – це все накопичується в якійсь теці, щоб колись використати. Наприклад, на перемовинах. Оскільки Станіслав Єжов був особистим перекладачем Володимира Гройсмана, то знав значно більше, ніж повинен був.