Що заблокували, крім "Вконтакте"?

В Україні заблокують доступи до соцмереж "ВКонтакте" і "Однокласники". Крім цього – доступ до всіх сервісів "Яндекса" – "Яндекс.Деньги", "Яндекс.Новини", "Яндекс.Пошта", Метро, Каса, Календар, Кинопоиск, Авіа, Веб-майстер, Відео, Погода), крім головної сторінки "Яндекса".

Читайте також: Коли почне діяти заборона "Вконтакте", "Однокласники" та "Яндекса": назвали дату

Сервіси Яндексу, які заблокували в Україні (повний список):
"Яндекс.Авіабілети"
"Авто.ру"
"Яндекс.Аудіторіі"
"Яндекс.Афіша"
"Яндекс.Блоги"
"Яндекс.Вебмайстер"
"Яндекс.Відео"
"Яндекс.Диск"
"Яндекс.Доставка"
Сайт "Кинопоиск"
"Яндекс.Каса"
"Яндекс.Нерухомість"
"Яндекс.Подорожі"
"Яндекс.Люди"
"Яндекс.Гроші"
"Яндекс.Радіо"
"Яндекс.Директ"
"Яндекс.Довідник"
"Яндекс.ЗНО"
"Яндекс.Інтернетометр"
"Яндекс.Календар"
"Яндекс.Зображення"
"Яндекс.Карти"
"Яндекс.Каталог"
"Яндекс.Маркет"
"Яндекс.Метрика"
"Яндекс.Метро"
"Яндекс.Музика"
"Народна карта Яндексу"
"Яндекс.Новини"
"Яндекс.перекладач"
yandex.ua і yandex.ru
"Яндекс.Пошук по сайту"
"Яндекс.Пошта"
"Яндекс.Пошта для домену"
"Яндекс.Предмети"
"Яндекс.Карти"
"Яндекс.Работа"
"Яндекс.Розклад"
"Яндекс.Реклама"
"Яндекс.Рекламна мережа"
"Яндекс.Довідник"
"Яндекс.Статистика"
"Яндекс.Таксі"
"Яндекс.Телепрограма"
"Яндекс.Телефонія"
"Яндекс.Технологіі"
"Яндекс.Фотки"
"Яндекс.браузер"
"Яндекс.XML"
https://dns.yandex.ua
"Яндекс.Data Factory"
"Yandex.SpeechKit"

Під санкції також потрапляють і "Mail.Ru Group", сайти антивірусних компаній "Лабораторія Касперського" і Dr.Web. Також буде заблоковано активи, заборону на транзакції і мовлення російських телекомпаній: "ТВ Центр", РБК, ВГТРК, "НТВ-Плюс", "Зірка", ТНТ, РЕН, ОТР.

Читайте також: Перелік РосЗМІ, які заборонили в Україні

Загалом, у санкційному списку опинилось 468 юридичних та 1228 фізичних осіб. Термін санкцій для юридичних осіб продовжується на 1-3 роки, для фізичних – терміном на 1-5 років, а в окремих випадках – безстроково.

Які причини блокування?

Це частина "персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)" стосовно цілого переліку фізичних та юридичних осіб Російської Федерації. А простіше кажучи, блокування російських соцмереж – це захист інформаційного простору України. Не секрет, що РФ використовує всі наявні можливості для провадження інформаційної війни проти нашої держави і проводить агресивну пропагандистську кампанію, в тому числі – проти діючої української влади, спрямовану на розбрат в українському суспільстві.

А чи дійсно реально заблокувати вказані сайти?

Обмежувати користування ресурсів та сервісів у мережі Інтернет дуже складно технічно, кажуть ІТ-експерти. Легше заборонити на рівні свідомості адміністраторів кожної компанії. Але кожна компанія, де використання переліку російських сервісів може привести до втрати важливої інформації, повинна технічно обмежити доступ цих ресурсів сама. Якщо ж поширювати цю концепцію на комерційні та приватні сектори, відповідальність лягатиме на користувачів.

Читайте також: Бурхлива реакція соцмереж на заборону Вконтакте: зрада чи перемога?

А можна законом "надавити" на провайдерів послуг. Мабуть, для цього і прийняте Радою нацбезпеки та підписане президентом рішення про санкції.

Тобто, якщо якась компанія захоче заблокувати всередині своєї мережі користування російськими сервісами – то це реально. Але у нашій країні, яка серед світових лідерів по "комп'ютерних мізках", є люди, що зможуть написати інструкцію, за якою всі охочі зможуть покроково обійти блокування.

Також ніяка компанія не зможе заборонити користуватися тим же ВК з телефону через мобільну мережу, наприклад, через "Київстар". Навіть якщо мобільний оператор заборонить у себе доступ до цих російських ресурсів – і цю заборону можна буде обійти.

Чи можна обійти заборону російських сайтів?

За схемою блокування "Вконтакте" провайдерам потрібно заблокувати DNS імені Vk.com. Тоді, коли людина буде набирати у пошуку "Вконтакте" – не буде перетворюватись IP-адреса – тобто туди просто не будуть переходити запити від українських користувачів. Українські користувачі зможуть обійти блокування попри заборону. Однак сайт "24" не радить цього робити, адже є набагато кращі українські та іноземні альтернативи "ВКонтакте", "Однокласникам", "Яндексу" та іншим російським ресурсам.

Читайте також: Як завантажити відео та музику із ВКонтакте: корисні програми

Чи суперечить таке блокування правам громадян?

Питання досить спірне. З точки зору національної безпеки держава може і повинна захищати свій інформаційний простір. Методи, якими вона це робить, досить сумнівні.

Зокрема, юристи відзначають, що Європейська конвенція про права людини не допускає заборон у сфері отримання інформації, вираження своїх поглядів для громадян. Стаття 34 Конституції України – теж про це. Але при цьому частина третя цієї статті передбачає право обмежити доступ до такої інформації, якщо це становить небезпеку для держави, її території, меж та кордонів.

Однак свобода слова та вільний доступ до інформації у нас пріоритетні, і людина може визначатися – як саме використовувати інформацію, отриману з телебачення чи інтернету, і чи використовувати взагалі.

Чим блокування російських сайтів може зашкодити Україні?

Швидше, не самій державі, а українському інтернет-бізнесу. Є думки, що українські ресурси внаслідок блокування втратять одразу кілька джерел трафіку. Пропадуть вибудувані канали як то групи, магазини. Внаслідок блокування Росією у відповідь українських ресурсів українські інтернет-компанії можуть втратити частину прибутку.

З політичної точки зору – наші соцмережні активісти теж втратять можливість "впливати" на їхні мізки і переконувати в тому, що російська пропагандистська машина бреше.