Еволюція архітектурної сфери

Завдяки чому цивілізовані країни можуть дозволити собі лібералізацію в будівництві?

Цікаво У візиті Сі Цзіньпіна до Москви було дещо хороше для України

Все будується на самоорганізації та відповідальності архітектурного та експертного середовища, яке підкріплюється невідворотністю покарання забудовників за порушення. Але порушень там вкрай мало завдяки принциповості і якості роботи архітекторів і експертів.

Але це не народилося на рівному місці.

Все почалося із невідворотності покарання забудовників за порушення. Зрозуміло, архітекторів і експертів теж карали, але саме забудовник зазнає найбільших збитків від зупинки свого будівництва. Забудовник, зрозуміло, може подати потім позов і намагатися стягнути ці збитки з архітекторів та експертів, але звідки в них такі гроші?

Тому забудовники дуже прискіпливо ставляться до вибору архітекторів/експертів – вони в межах своїх фінансових можливостей відбирають кращих із бездоганною репутацією, щоб мінімізувати власні ризики.

Саме відповідальний підхід забудовника і є тим фактором, що призвів до еволюції архітектурного та експертного середовища – безвідповідальні не виживали, а найкращі отримували найкращі замовлення та забезпечували якість роботи всіх представників власних гільдій.

Система під загрозою деградації

А що закладено в законопроєкт 5655? Там встановлюються протилежні до західних умови.

"Реформатори" повністю звільняють забудовників від негативних наслідків порушень архітекторів та експертів. У законопроєкті 5655, забудовник має отримати право на будівництво і просто будувати відповідно до проєкту, на який це право отримано.

Рекомендуємо "Ранєтки" і "Папіни дочкі" теж: як російські серіали культивують олігархів

Тобто, законопроєкт 5655 наділяє архітекторів і експертів правом продавати забудовникам індульгенції на порушення законодавства.

Якщо західному забудовнику вигідно заплатити архітектору та експерту за максимально якісний і законний проєкт, то українському забудовнику буде вигідно заплатити за проєкт із максимумом порушень для максимальної прибутковості.

Найбільш затребуваними в Україні стануть максимально безпринципні архітектори та експерти – саме їх будуть шукати забудовники, щоб за додаткову компенсацію ризику штрафу купити собі "індульгенцію". І саме це стане рушійною силою еволюції нинішнього архітектурно-експертного середовища, що призведе до остаточної деградації системи.

Іншими словами, у разі набрання чинності законопроєкту 5655, почнеться потужний негативний "природний добір". Він не залишить жодних шансів на виживання відповідальних професіоналів – вони будуть змушені або відмовитися від принципів, або емігрувати з України.