За кожного завербованого херсонець отримував по 2 тисячі доларів. Як орудують на території України "чорні вербувальники" та як не потрапити до їхніх тенет – читайте далі.

Зверніть увагу Побачив тіло і почав задихатися: українські моряки загинули у Бангладеш

"Знаючи про те, що в Україні досить низький рівень заробітку, пропонували через різні оголошення, "сарафанне радіо", що там можна підзаробити грошей", – розповів начальник управління боротьби з транскордонною злочинністю Держприкордонслужби Юрій Ковальчук.

Морякам пропонували перевозити людей на яхті. Однак ті й не думали, що все відбувається незаконно.

Що насправді робили моряки

Українців використовували для переправлення нелегальних мігрантів із Азії до Євросоюзу та Британії. І саме їм було відведено роль "цапа-відбувайла", якщо яхту зупинять правоохоронці. Про це більшість навіть не здогадувалася.

Наші громадяни, прибуваючи в Туреччину, попадали в тенета цих організаторів, в них відбирали документи. Створювали такі умови, що вони були змушені піти на скоєння цих діянь.

Юрій Ковальчук

Начальник управління боротьби з транскордонною злочинністю Держприкордонслужби

Короткий курс яхтового кермового у Туреччині – і ти вже на судні з нелегалами. А там вже "як пощастить".

Більшості – не пощастило

Станом на сьогодні у країнах Євросоюзу відбувають покарання за такі дії сотні українців. Терміни ув'язнення – астрономічні.

"Понад 500 осіб перебувають. Терміни перебування досить жорсткі. Доходить до 25 років позбавлення волі. Тільки тоді ці громадяни розуміють, в яку халепу вони попали", – зауважив Ковальчук.

Чим заманювали моряків

За інформацією Ковальчука, часто заманювали тим, що не потрібно ніяких витрат з сімейного бюджету.

"Все це забезпечувалося організаторами: оформлення документів, квитки… Всі ці умови по навчанню надавалися вже за кордоном, коли вони прибували. У такий спосіб ситуація створює боргову кабалу для людини", – пояснив Ковальчук.


Херсонського вербувальника затримали / Фото Держприкордонслужби

Правоохоронці запевнили, що "чорні вербувальники" – лише місцева ланка транскордонних злочинних угруповань, що займаються переправленням до Європи нелегальних мігрантів. Верхівка мафії орудує за кордоном і для української Феміди – практично недосяжна.

Тож кожному, хто збирається пристати на привабливу пропозицію, варто знати, що ці факти є серйозною підставою для підозри:

  • відсутність офіційного контракту;
  • безкоштовні проїзд та навчання;
  • значні авансові виплати.

Вас можуть використати у злочинних схемах. Перспективи провести решту життя у закордонній в'язниці – цілком реальні.

Про видумані паспорти терористів та великі здобутки маленького "гіганта світової економіки" – дивіться у програмі.