Ризики вторгнення Росії в держави НАТО: тези з пресконференції Зеленського в роковини вторгнення
Президент Володимир Зеленський у роковини повномасштабного вторгнення Росії в Україну поспілкувався із журналістами. Глава держави розповів про боротьбу, здобутки, втрати та подальші плани нашої держави.
24 Канал зібрав для вас головні заяви із пресконференції президента. Про що говорив Володимир Зеленський із журналістами – читайте далі.
Зверніть увагу Зеленський дає велику пресконференцію в роковини вторгнення Росії: онлайн-трансляція
Головне з пресконференції президента
Володимир Зеленський подякував представникам медіа, які разом з народом України та західними партнерами воювали на своєму фронті. Також він хвилиною мовчання вшанував полеглих на загарбницькій війні Росії проти України. Президент України переконаний, що якщо українці та партнери нашої держави залишатимуться об'єднаними заради перемоги не лише України, а й перемоги цінностей, то Україну неминуче очікує перемога. Для цього є все: мотивація, впевненість, друзі, дипломатія, медіа. Російській війні Україна протистоїть не сама. Нашій державі допомагають партнери, щоб далі агресія країни-окупантки не пішла. Заради цього всі повинні працювати на своєму місці.Зеленський розповів, що теоретично поки не знає, як можуть пройти перемовини з Росією. Україна ініціювала власну Формулу миру, де розписала необхідні кроки для завершення війни. А також розписала результат злочинів Росії і як вони впливають не лише на безпеку України. Сьогодні багато держав зацікавленні у виконанні цієї Формули миру.
Зокрема, багато залучено держав для Першого установчого саміту. Зеленський працює разом з командою та партнерами, щоб були присутні не лише стратегічні партнери України, які підтримують з початку повномасштабної війни. А й представники з різних континентів, зокрема, Латинська Америка, Індія, Китай, представники Африки.
Пресконференція Володимира Зеленського: дивіться відео
Зеленський підкреслив, що ніхто не любить "лузерів", тому нам потрібно працювати 24\7. Це єдиний варіант, як перемогти. "Більшість держав бояться створювати трибунали через різну відповідальність – для цього потрібна політична воля З деякими державами (Голандія, Балтійська трійка тощо) ми працюємо окремо, бо вони проявляють лідерство у цих питаннях, зокрема працюють над механізмами компенсації", – сказав Зеленський."Червоний хрест" був не наполегливий у питанні наших полонених – подібні організації не проходили випробування таким насиллям", – Зеленський."Мирний план" Китаю – це не мирний план, а його думки і позиція. До чого призведуть ці думки? Повага до територіальної цілісності є, повага до ядерної безпеки є, але зрозуміло не все, і погодитися з усіма їхніми думками у мене не виходить, але з ними також треба працювати", – Зеленський.Україна вдячна за підтримку президентові Азербайджану. "Він поважає суверенітет — сьогодні це пункт номер один для нашої держави. Він поважає територіальну цілісність, він вважає, що Крим — це Україна", – підкреслив Зеленський.
"Приїзд президента Байдена – сигнал віри в перемогу", – Зеленський.
"Є матеріальні активи, є зброя. І тут залежить і від президента, і від Конгресу, але перш за все від підтримки суспільства. Я бачу підтримку американського суспільства", – заявив він.
20 країн-членів НАТО почали збільшувати свої оборонні видатки.
"Війна в Україні почала перезавантажувати систему НАТО. Всі перевірили і зрозуміли, що системи не вдосконалені, що треба потужніші речі", – сказав Президент України. Мовиться про вливання грошей не лише у виготовлення снарядів, а й у кіберпростір, захист від кібератак, інформаційну незалежність, новітні технології тощо.
Зеленський назвав, хто його найбільше розчарував з початку повномасштабної війни. Це "всі ті, хто поїхали 24 числа. Всі ті, хто виїхали з Києва. Ті, хто виїхали з міст, сіл, які повинні були керувати державою, охороняти, битися за неї".
Щодо помилок, то він визнав, що їх допускає, однак зазначив, о фатальних помилок у час повномасштабної війни не було. Також він розповів про свій найстрашніший день після 24 лютого 2022 року. "Напевно, Буча. Те, що я побачив в момент, коли ми деокупували... Було дуже страшно. Ми побачили, що диявол не десь там, він на землі", – сказав він.
Також він поділився, що має передчуття, що ще із трьома європейськими державами в України буде можливість отримати ці навчання та літаки. "Те що зробив Китай, це не є пропозиція. Я хочу вірити, що, Китай буде на боці справедливого миру, на нашому боці. Я хочу вірити, що, Китай не постачатиме зброї Росії. Є ризики, що це буде третя світова", – наголосив Зеленський.
Зеленський подякував Ердоганові за зернові ініціативи та допомогу з "азовцями".
"До війни я йому (Ердогану – 24 Канал) говорив: посадять путіна за стіл перемовин, не можна допустити ризику повномасштабної війни. Він не зміг тоді це зробити. І не тільки він. А зараз він вважає, що він зможе. Це не та вже людина (Путін – 24 Канал), там нема з ким говорити" – сказав лідер України.
"Я хочу сказати вашому (румунському – 24 Канал) суспільству, якщо ви послабите підтримку, це послабить вас. … Що буде, не дай Боже, ця ракета впаде у вас? НАТО доведеться обирати, що їм робити — зберегти єдність, показати міцність, або ні", – підкреслив президент. "Я хочу, щоб мій голос почули не країни НАТО, а суспільства країн НАТО. Україна не має права впасти, щоб зберегти європейський континент від страшної глобальної війни. Росія може тоді піти далі. І далі подивіться, як держави, де вони хочуть мати вплив, де радянський союз мав вплив. … Це буде хаос, допустити цього не можна", – підкреслив лідер України. Зеленський наголосив, що Україна не може забрати силою з Росії незаконно депортованих дітей, адже не може зайти на територію країни-окупантки. Як не може будь-яка міжнародна інституція, бо вони не мають мандат або допуск, або бажання самої Росії їх пускати.
"Що можемо зробити ми? Тиснути. На початку березня буде один з таких кроків: буде конференція у Львові, на яку будуть запрошені прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан, багато лідерів, міжнародних організацій. І там будуть говорити про всі можливості реакцій і рішення", – сказав він. "Вони (росіяни – 24 Канал) вважають, що вони нікого не крали, що зробили прихисток дітям, які втікали від "нацистів". Авжеж, діти все одно повернуться. Так чи інакше буде відповідальність за це. … Глобальне закінчення війни, наша перемога – і діти повинні повернутися додому", – сказав Зеленський. "Я хочу подякувати американцям. Усім, хто нас підтримує. Тому відсотку американців (які вважають, що США надають занадто велику підтримку Україні – 24 Канал) скажу одне: якщо вони не змінять своєї думки, якщо вони не будуть підтримувати Україну, вони втратять НАТО. Вони втратять впливовість США, абсолютно справедливі лідерські позиції у світі, і вони втратять підтримку держави, у якій 40 мільйонів людей", – заявив Зеленський.
"Америка ніколи не кине держави НАТО. І якщо станеться так, що Україна не витримає через ті чи інші думки, через послаблення тієї чи іншої допомоги, Росія прийде в держави НАТО. Тоді Америка посилатиме своїх синів і доньок на війну, як посилаємо ми. Це страшне горе. Я бажаю США тільки миру і підтримки України", – наголосив президент. Зеленський подякував Швеції за потужний пакет підтримки. А також зазначив, що Путін об'єднав багато держав, які підтримують зараз Україну. "Ми запрошували керівництво Південної Кореї в Україну, ми готували приїзд нашого прем'єр-міністра у Південну Корею – ми зацікавлені в наших двосторнніх відносинах, і я гадаю, що ми можемо їх продовжувати", – сказав Зеленський. "Усі хочуть, щоб кожний наступний крок був останнім, переможним. Так, ми заслужили цього. Щоб живі були військові, щоб додому повернулись. Щоб життя повернулось. Усе залежить від нас. Але емоцій замало", – підкреслив лідер України.Щодо термінів та кроків повернення Криму, Зеленський підкреслив, що "все залежить від нас всіх". Однак Україна готується до деокупації.
"Є військові кроки – ми до них готуємось: морально, технічно, військово, формуванням бригад наступу. ... А далі будуть відповідні справедливі деокупаційні кроки. Дай Бог, щоб вони були вдалі", – підкреслив він. Розглянув президент й причини не перемоги України у 2023 році. Передусім він підкреслив важливість єдності у підтримці України.
"Якщо буде недостатньо зброї, снарядів, ми можемо програти. Але головне, що ми втрачатимемо наших людей. Для нашої країни це буде ще одним викликом. Найбільша проблема, яка може статися, — слабкість всередині країни. Я навіть не хочу думати про таке, що наступного року 24 лютого ми будемо у такий ситуації, як зараз. Ми переможемо". "Я планую зустрітися із Сі Цзіньпіном. Я вважаю, що це буде на користь нашим державам і безпеці у світі. У нас з Китаєм великий товарообіг. Питання не тільки у війні. Питання в тому, що ми зацікавлені у тому, щоб зберегти економічні відносини. Китай поважає територіальну цілісність, а значить має зробити все, щоб Росія вийшла з нашої території. Бо в цьому і є повага суверенітету та територіальної цілісності", – сказав президент. "Ми зацікавлені, що ви знали правду. Різні суспільства. Я впевнений, одинакові цінності", – сказав Зеленський. Він переконаний, що Україна повинна говорити з усіма державами, які не бажають нам смерті, зокрема й з Південноамериканськими. "Я дуже хочу, щоб ми знали одне одного: нам не вистачає, нашому дипломатичному консульству, посольств. І ми не всюди, на жаль, були представлені на тих інших континентах про які ми сьогодні ми так багато говоримо", – сказав президент. Він також підкреслив, що Південноамериканські країни Україна вважає рівними і пріоритетними з нашою державою. "Потрібно роз'яснювати, що далекобійна зброя — це захист цивільного населення. В уявленні багатьох держав постачання ATACMS, такої потужної зброї — щоб бити по росії. Цей наратив розповсюджують різні інституції, не тільки в росії, але й у багатьох столицях світу", – наголосив Президент України.
Зеленський: "Дуже важливо, що ми не втратили державу: завдяки нашим громадянам, Збройним Силам України, та й завдяки трошки мені. … Ми боремось, а не підписуємо зрадницькі договори, як мінські угоди тощо".
Він наголосив, що знищив олігархів і вивів російські сили з Верховної Ради. "Я ніякий не герой. Але, напевно, я хоч щось зробив, раз ми тут", – сказав лідер України.
Зеленський наголосив, що українці завжди пам'ятатимуть підтримку, яку надавали кнаїни Балтії ще з 2014 року. "Звичайно, ми будемо разом з вами. Ви ніколи не залишитеся наодинці. Хтось казав, що країни Балтії — маленькі країни. Можливо маленькі території, але великі нації", – сказав він. "Щоб бути сильною у перемовинах, Україна має бути сильною на полі бою. Тоді дійсно можна дійти до справедливого миру на умовах цивілізованого світу", – підкреслив Президент України. Зеленський переконаний, що Україна не може бути потужною без своїх громадян. "Я б дуже хотів, щоб ви повернулися. Я зараз не кличу вас, перш за все — безпека. Це вас особистий вибір. Головне — щоб ви знали, що для нас ви такі самі українці. Українці ви назавжди", – наголосив він. "Ми б хотіли мати гарантії безпеки на шляху до НАТО. Ми не знаємо, коли Україна буде там. Це залежить сьогодні не від України", – сказав Володимир Зеленський. Він заявив, що на шляху до НАТО Україні потрібні гарантії безпеки. Про це сьогодні говорять з Євросоюзом, з Великою Британією та США.Наприкінці пресконференції Зеленському поставили питання про сім'ю. Він підкреслив, що любить свою дружину, а його діти – головні люди для нього.
"Не часто бачу (сім'ю – 24 Канал). Батьки — їх зовсім не бачу. Дружиною пишаюсь дуже сильно. Вважаю, що вона робить все заради дітей і держави. Головне — їх не підвести, щоб мої діти пишалися мною. І я радий, що вони в Україні", – сказав він.
"Це дуже важливо для президента держави, щоб твої діти були тут. Бо держава тут. Бо тут гинуть хлопці та дівчата. Я не можу їм наказати бути тут. Я пишаюся, що мені так нескінченно пощастило із сім'єю та державою", – підсумував Володимир Зеленський.