Загарбники поцілили у торговельний центр "Амстор", в якому перебували понад тисяча людей. Рятувальники розбирали завали та шукали постраждалих усю ніч.

До теми На обстріл торгового центру потрібно відповісти більшою військовою підтримкою України, – Дуда

Зеленський звернувся до Радбезу ООН

Президент подякував за можливість звернутися до членів Радбезу ООН. Він додав, що наразі Організація об'єднаних націй не має юридичних обґрунтувань, що таке терористична держава. Проте війна Росії проти України лише демонструє значення цього поняття та показує необхідність закріпити цей статус юридично та карати країн-терористів.

Зеленський запропонував поглянути на події лише кількох днів в Україні – кількох зі 125 днів повномасштабної загарбницької російської війни.

 • Субота, 25 червня – російські окупанти випустили 62 ракети.
 • Неділя, 26 червня – по українських містах випустили ще 10 ракет. Зокрема, одна з них поцілила по житловому комплексу у Києві, зруйнувавши 3 поверхи звичайного будинку. Інша ракета розірвалась у дворі дитячого садочка.
 • Понеділок, 27 червня – трапився ракетний удар по Кременчуку. За словами глави держави, загарбники, які його здійснили, не могли не знати, що направляють ракету по звичайному торговельному центру, по одному з багатьох шопінг-молів, які є в будь-якій країні світу.

Президент зауважив, що станом на 22:00 було відомо про 18 загиблих, однак це число може зрости. Ще понад 50 людей внаслідок атаки загарбників зазнали поранень, а десятки потрапили до списку зниклих безвісти. Окрім цього, на місці ракетного удару знайшли 7 фрагментів тіл – відірвані вибухом руки та ноги цивільних.

За словами Зеленського, Росія стверджує, що ці жертви буцімто трапилися не внаслідок її ракетного удару. Тому президент запропонував ООН скерувати на місце теракту в Кременчуку спеціального представника Генерального секретаря ООН або повноважну комісію, щоб ООН могла самостійно дізнатись всю інформацію та побачити, що це був дійсно російський ракетний удар.

Дивіться звернення Володимира Зеленського до Радбезу ООН:

Зауважте Страшні цифри: в ДСНС назвали офіційну кількість загиблих серед цивільних за час війни

Росія продовжує вбивати українців

Зеленський розповів, що 27 червня російська армія також вдарила з реактивної артилерії по черзі людей, які стояли за водою у Лисичанську.

Звичайні люди. Ніхто з них не був військовим. Просто черга за водою! 8 людей вбиті, серед них 15-річний хлопець, його звали Данило. Найстаршому серед загиблих було 68 років. І я хочу, щоб ви почули зараз імена чотирьох жінок, вбитих цим ударом: Вікторія, Ірина, Олена і Людмила,
– додав президент.

Він додав, що окрім цього, майже кожного дня Харків зазнає жорстоких російських ударів. Лише за 27 червня там загинули 9 людей. Ще 29 мирних жителів зазнали поранень, зокрема 5 дітей. Глава держави назвав їхні імена:

 • Гліб – йому 12 років,
 • Олег – йому 8 років,
 • Михайло – йому 11 років,
 • Григорій – йому 9 років,
 • Артем – йому 10 років.

Зеленський розповів, що це був російський артилерійський удар по звичайних житлових будинках.

"Сьогодні о 5 годині ранку російська армія ударила ще по Миколаєву і по місту Очаків, Миколаївської області. В Очакові троє людей вбиті. Дівчинка 6 років – її звали Єва. Чоловік, на ім'я Магомет, йому було 76 років. І жінка, на ім'я Галина, їй було 50 років", – додав глава держави.

Окрім цього, зазнав поранень 3-місячний Володимир, який народився після початку повномасштабного російського вторгнення. На жаль, дитина перебуває у дуже тяжкому стані в реанімації.

Варто прочитати Масований ракетний удар по Україні: у мережі з'явилось перехоплення розмов окупантів

Росію необхідно виключити з Радбезу ООН

Зеленський розповів, що 28 червня росіяни випустили ще 2 ракети по Слов'янську на багатостраждальному Донбасі, над яким Росія знущається з 2014 року. Водночас за кілька годин до звернення президента до Радбезу ООН, 2 російські ракети вдарили по Одеській області. Також атаки зазнало Дніпро – одна з ракет знищила звичайну станцію техобслуговування автомобілів.

І у мене запитання до вас, пані та панове, хто з вас не погоджується, що це – тероризм? Якби в будь-якій частині світу будь-яка організація ось так само як Росія вбиває українців, вбивала б будь-яких мирних людей, то це точно було б визнано тероризмом,
– додав президент.

Він наголосив, що така організація стала б ворогом для усього людства. Тому те, за що карають на рівні конкретних злочинців і злочинних організацій, не повинне залишатись безкарним і на рівні держави, яка стала терористичною.

Глава держави зауважив, що статут ООН покладає на Радбез "головну відповідальність за підтримання міжнародного миру і безпеки". У статті 6 чітко мовиться, що Генасамблея за рекомендацією Ради безпеки може виключити члена ООН, який систематично порушує принципи, встановлені в Статуті.

Проте хоч Росія порушує фундаментальні принципи ООН і міжнародного правопорядку, її досі не притягнули до відповідальності саме на глобальному рівні. Країна-терористка досі залишається в структурах ООН і навіть користується привілеями крісла постійного члена Ради безпеки, яке займає лише через недалекоглядність політиків часів завершення Холодної війни.

"Росія не має права брати участь в обговореннях і голосуваннях щодо війни проти України, яка є неспровокованою і просто колонізаторською з боку Росії. Я закликаю вас позбавити делегацію держави-терориста повноважень в Генеральній асамблеї ООН, і це можливо. Росія не має права залишатись у Радбезі", – наголосив Зеленський.

Президент зазначив, що цей шлях не надто тернистий, як декому може здаватися, якщо виявити послідовність і належну політичну волю. Адже це єдине логічне рішення, щоб Статут ООН працював і щоб його поважали усі члени Організації.

Актуально Росія змінила стратегію ударів по Україні, – МВС

Країну-терористку потрібно притягнути до відповідальності

Глава держави зауважив, що ООН має достатню силу, щоб притягнути до відповідальності державу-терористку. Адже розділ 7 Статуту дозволяє створити спеціальний міжнародний трибунал для розслідування дій російських окупантів в Україні.

Слово "геноцид" неодноразово звучало. Ви всі бачили, що наробили російські окупанти в нашому місті Буча. Кожен з вас може отримати інформацію про те, скільки братських могил з'явилось навколо одного тільки міста Маріуполь після того, як російська армія його знищила,
– додав Зеленський.

Він наголосив, що Маріуполь був півмільйонним містом, а після вторгнення Росії перетворився на руїни.

"У випадку з геноцидом в Руанді, Радбез ООН створив Міжнародний трибунал протягом 6 місяців від початку геноциду. Від початку повномасштабного російського вторгнення на територію України минуло понад 4 місяці. Від початку війни Росії проти України на Донбасі та окупації нашого Криму, що неодноразово засуджено на рівні Генасамблеї ООН, минуло вже понад 8 років", – зазначив президент.

Зеленський додав, що діяти потрібно негайно – необхідно зробити все, щоб Росія припинила вбивати. Країну-агресорку слід притягнути до відповідальності за тероризм, інакше вона може перенести свою терористичну активність і на територію інших держав Європи та Азії.

"Країни Балтії, Польща, Молдова, Казахстан – багато націй чули погрози від російських посадовців і державних пропагандистів. Я вдячний усім сумліннім і цивілізованим державам, які поділяють нашу позицію і допомагають захищати міжнародний правопорядок", – зауважив глава держави.

Читайте також Конгрес США має намір визнати геноцидом війну Росії проти України

Зеленський закликав створити трибунал для розслідування звірств окупантів

Президент зазначив, що це засідання Ради безпеки скликали після російського удару по Кременчуку. Однак насправді їх можна взагалі не переривати, а продовжувати цілодобово день за днем, щоб встигати обговорити кожен терористичний акт Росії.

Статут ООН дає всі важелі, щоб вплинути на будь-якого порушника правил Організації, на будь-якого агресора, на будь-яку державу-терориста. І я закликаю вас скористатися цими важелями,
– додав Зеленський.

Президент закликав Радбез ООН обов'язково:

 • позбавити російську делегацію можливості маніпулювати ООН;
 • зробити для Росії неможливим перебування в Радбезі, поки її терор продовжується;
 • створити Трибунал для розслідування усього, що наробили російські військові проти українців;
 • дати на рівні ООН юридичне визначення поняттю "державний тероризм", адже усі дії російських окупантів повинні отримати юридичну оцінку, а також глобальні санкції за те, що країна-агресорка руйнує міжнародний правопорядок.

Зеленський подякував усім присутнім за увагу та попросив вшанувати хвилиною мовчання пам'ять десятків тисяч українців, яких вбила Росія.

Варто подивитися – Монастирський заявив, що вже знає імена льотчиків, які запустили ракети по Кременчуку: відео