Кабмін із ЦВК та СБУ протягом 2 місяців повинні провести інвентаризацію та проаналізувати законодавство України щодо питань, пов'язаних з подвійним (множинним) громадянством.

Читайте також Уряд має розробити закон щодо осіб з подвійним громадянством, – Данілов

Необхідно встановити наявність чи відсутність правової визначеності заборони громадянам України, які мають громадянство (або підданство) іноземної держави, займати певні державні та політичні посади або виконувати функції держави або місцевого самоврядування,
– зазначили в Офісі Президента.

Після цього уряд має 6 місяців для того, щоб внести на розгляд Верховної Ради проєкти законів, які б передбачали низку заборон громадянам України, які мають громадянство (підданство) іноземної держави або подали документи для набуття іноземного громадянства.

Серед них:

  • заборона претендувати на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
  • заборона претендувати на зайняття керівних посад на стратегічних об’єктах державної власності;
  • заборона мати допуск до державної таємниці;
  • заборона бути членом виборчої комісії, офіційним спостерігачем або проводити передвиборчу агітацію на загальнодержавних і місцевих виборах;
  • заборона бути членом політичної партії.

Потрібно також розробити та подати на розгляд парламенту порядок підтвердження відмови та виходу з громадянства (підданства) іноземної держави для громадян України, які претендують на вищезгадані позиції.

Подвійне громадянство треба вказувати у деклараціях

На законодавчому рівні має бути передбачений порядок подання громадянами України декларацій про набуття іноземного громадянства.

Для жителів ОРДЛО та окупованого Криму цей порядок буде вводитися у дію лише після відновлення територіальної цілісності України.

За подання недостовірних відомостей у деклараціях про відсутність іноземного громадянства має бути встановлена відповідальність.

Також, згідно з рішенням РНБО, уряд повинен розпочати міждержавний діалог щодо укладення двосторонніх угод із зацікавленими державами, окрім держави-агресора, спрямованих на врегулювання проблемних питань, пов’язаних із подвійним (множинним) громадянством,
– підсумували в ОП.

Подвійне громадянство в Україні: що відомо

  • Станом на березень 2021 року в Україні заборонено подвійне громадянство.
  • Це означає, що коли українець добровільно набуває громадянство іншої держави, це є підставою для припинення громадянства України.
  • Позбавити людину громадянства має право лише Президент України.
  • Здебільшого подвійні паспорти мають особи, які проживають у населених пунктах на кордоні з Угорщиною, а також на окупованих Росією територіях.