За словами журналістів, напад стався під час запису інтерв'ю із головою правління "Укрексімбанку" Євгеном Мецгером просто у його кабінеті.

Важливо Глава Мінфіну відреагував на конфлікт голови державного "Укрексімбанку" зі "Схемами"

Що викликало агресію

Як пояснюють журналісти "Схем", Мецгеру не сподобалось одне із запитань журналіста-розслідувача Кирила Овсяного. Після цього голова правління "Укрексімбанку" наказав охороні "забрати камери" та "дістати із них касети".

Журналіст зміг записати те, що відбувалось, на аудіо. Представники редакції, які прибули на місце події, викликали поліцію та написали заяву про перешкоджання журналістській діяльності. Згодом правоохоронці відкрили кримінальне провадження.

Як вдалося відновити відео

Цим займалися технічні спеціалісти. Саме вони й змогли відновити втрачене на обох картках з камер, на які вівся запис інтерв'ю.

Гарантій ніяких не було, бо ми не знали наскільки серйозно були відформатовані носії. Адже техніку у знімальної групи забирали на цілу годину,
– розповіла авторка та ведуча програми "Схеми" Наталія Седлецька.

На відновленому відео є весь запис інциденту. Інтерв'ю, запитання журналіста і все, що відбувалося далі. Зокрема, зафіксовані вказівки Євгена Мецгера забрати у журналістів техніку та "забрати касети" і "вичистити все це г**но".

Побиття журналістів "Схем" в "Укрексімбанку": дивіться відео

Що було на видалених записах

Відверта агресія з боку голови правління "Укрексімбанку" почалася після запитання журналіста про сумнівний багатомільйонний кредит, виданий банком.

Які накази давав Мецгер

  • "Володя, вирубай його, будь ласка, що він тут ходить?".
  • "Давай, забирайте камеру. Ігорю, забери у них камеру до чортової матері. Ох**ел... І ось цю теж, Ігор. Забирай".
  • "Підіть з айтішниками, вичистите все гі**о".

Журналісти з'ясували, що на оператора "Схем" Олександра Мазура напав Ігор Тельбізов – директор департаменту банківської безпеки "Укрексімбанку".

Що кажуть в Укрексімбанку

Банк зі свого боку заявив, що журналісти нібито почали ставити неузгодженні питання, після чого розмова перейшла у формат off the record, тобто неофіційно.

Журналісту запропонували підготувати перелік питань, інформація щодо яких може бути надана банком з дотриманням вимог чинного законодавств, та надіслати його до банку з метою підготовки розгорнутих відповідей на такі питання. Після цього журналіст з оператором без будь-якого перешкоджання залишили приміщення банку,
– заявили в банку.

Пізніше свою позицію щодо ситуації в офіційній заяві висловила наглядова рада "Укрексімбанку". У наглядовій раді зазначили, що стурбовані інцидентом та вже почали перевірку обставин.

Седлецька наголосила, що кращою відповіддю на безпідставні звинувачення журналістів з боку керівництва "Укрексімбанку" стане публікація самого розслідування "Схем". Вона додала, що редакція працює над його завершенням тепер у прискореному темпі.

Що передбачає формат off the record?

Це формат розмови, коли до початку спілкування, обидві сторони погоджуються на розмову на умовах "не під запис".

Авторка та ведуча "Схем" відхилила всі звинувачення з боку "Укрексімбанку", назвавши роботу журналіста та оператора професійною.

Мої колеги спрацювали професійно, чітко виконуючи посадові інструкції. Навіть ідучи на небезпеку, бо оператора зрештою фізично повалили, скрутили, та силою відібрали флешку, яку він намагався врятувати,
– підкреслила Седлецька.