День Конституції офіційно вихідний вже двадцять років, тож українці 28 червня зможуть відпочити від роботи.
Читайте також: День Конституції України 2017: програма заходів у Києві
День Конституції: історія свята
28 червня 1996 року Верховна Рада нарешті, після багатомісячних дебатів, ухвалила Основний Закон нашої країни, який замінив конституцію Української радянської соціалістичної республіки 1978 року. Під час голосування "за" висловилися 315 парламентарів. До слова, Україна стала останньою країною колишнього СРСР, яка прийняла власну Конституцію.
Читайте також: Тест: що ви знаєте про нашу Конституцію
З перших днів проголошення незалежності спроби прийняти Конституцію не увінчались успіхом. В 1995 році президент і Верховна Рада підписали Конституційний договір, в якому обговорювалися ключові засади розподілу влади в країні до прийняття Основного закону.
Леонід Кучма та Олександр Мороз підписують Конституційний договір
В 1996 році була створена спеціальна парламентська комісія під керівництвом депутата Михайла Сироти, якого вважають одним із "батьків" Конституції. 27 червня почався розгляд документа у Верховній Раді, який згодом отримав назву "конституційна ніч". До парламенту особисто приїхав контролювати процес Леонід Кучма.
Депутати працювали над проектом всю ніч із 27 на 28 червня. Були враховані зауваження президента, а також вдалося ухвалити спірні статті про державні символи в України, про державну українську мову (проти чого категорично виступали комуністи і соціалісти, вимагаючи затвердити в Основному Законі російську мову як другу державну), а також про право приватної власності.
Зрештою, 28 червня о 9:20 народні депутати проголосували за Конституцію України. За ухвалення проголосували 315 депутатів (36 — проти, 12 — утрималися, 30 — не голосували). Вперше в залі парламенту пролунав затверджений Конституцією гімн. Народні депутати урочисто внесли до зали синьо-жовтий державний прапор.
Депутати радіють прийняттю Конституції
До речі, оригінал Конституції з підписами тодішніх Президента Леоніда Кучми і Голови Верховної Ради Олександра Мороза широкій публіці продемонстрували вперше лише у 2016 році – до цього часу він постійно зберігався в Центральному архіві вищих органів влади.
Ухвалення Конституції стало найважливішим кроком у забезпеченні прав людини і громадянина, сприяло подальшому підвищенню міжнародного авторитету України на світовій арені. Конституція 1996 року, з деякими змінами і доповненнями, діє в країні і в даний час. З того часу в Конституцію України зміни вносились 6 разів.
Що цікаво, День Конституції – це єдине державне свято, згадка про яке є в самому тексті Основного закону (стаття 161).