Цьогорічна вступна кампанія розпочнеться 11 липня й триватиме до 28 липня. Випускники шкіл обов’язково мають пройти тестування ЗНО з української мови та літератури, другий предмет – історія або математика, третій (у деяких випадках – і четвертий) предмет визначається вимогами конкретних вишів.
Все, що має знати вступник:
Які ЗНО обов’язкові?
Окрім, обов’язкових ЗНО з української мови та літератури, перелік предметів для вступу визначають самі університети залежно від специфіки програм підготовки студентів. Причому, на одну спеціальність предмети можуть відрізнятися не тільки в різних навчальних закладах, але і на різні освітні програми в межах одного закладу.
Наприклад, “на право” найчастіше другим предметом буде історія. А третій предмет – на вибір університету. Це може бути іноземна мова або ж математика чи географія. Деякі університети пропонують вступникам третій предмет обирати самостійно з певного переліку. Вищі навчальні заклади мають “автономію” в цьому. Тому абітурієнтам варто подивитися, куди їхній набір сертифікатів підходить для вступу,
— пояснила перший заступник Міністра освіти і науки України Інна Совсун.
За словами, заступника глави Міносвіти, університет має право визначити й четвертий предмет. Відповідно до Закону України “Про вищу освіту”, може бути до 4 сертифікатів. Але цього університети майже не роблять. Університети “бояться” встановлювати надто високі вимоги – адже вони тоді можуть не набрати студентів.
ЗНО з іноземної мови цього року не є в переліку “обов’язкових”. Обов’язковою є Державна підсумкова атестація з іноземної мови. У минулі роки це був вибірковий випускний іспит. Зараз же в рамках курсу на Євроінтеграцію вимоги до рівня знання іноземної мови – підвищилися.
Одразу ввести обов’язковим ЗНО з англійської ми не могли. Оскільки, це надто короткий термін для повідомлення школярів. Але на наступний рік плануємо зробити обов’язковим і ЗНО з іноземної мови,
– зазначила перший заступник.
Як нараховуватимуть бали за ЗНО
Прохідні бали, необхідні для вступу, визначають самі університети. Бал ЗНО є рейтинговим, але спочатку учасник тестування повинен набрати мінімальний прийнятний результат правильних відповідей – скласти предмет. У разі успіху бали визначаються за шкалою від 100 до 200 залежно від кількості правильних відповідей. Це означає, що максимум 200 балів матиме випускник, в якого не обов’язково усі відповіді будуть правильні. Основний критерій визначення – що більше нього ніхто не набрав.
У минулому році ми визначили, що нам необхідно відсіяти тих, хто показав нульові знання. Тих, хто просто вгадував. Тому у минулому році ми запровадили так зване “склав”/“не склав”,
– коментує Інна Совсун.
Чи дійсні сертифікати ЗНО за минулі роки?
У цьому році сертифікати ЗНО за минулі роки не будуть дійсні. Адже методика визначення прохідного балу за критеріями “склав”/“не склав” ще відпрацьовується. І порівнювати минулорічні сертифікати із результатами ЗНО за новими правилами некоректно. Але вже наступного року – сертифікат 2016 — прийматимуть. Але, окрім іноземної мови. Бо це тестування має іншу структуру.
Середній бал атестату за шкалою переводиться так само у 200 бальну шкалу. Після цього усі бали, які отримав вступник, множаться на певні коефіцієнти, які визначає ВНЗ у встановлених законом межах. Вступникам варто подивитися, які коефіцієнти встановлені університетами. Адже, якщо кращий бал з математики, а дещо гірший з фізики, то більше шансів здобути місце державного замовлення в університетах, де математика матиме вищий коефіцієнт, ніж фізика.
Як подавати документи
Прийом документів на “бакалаврат” розпочнеться 11 липня і закінчиться 28 липня. Абітурієнти, котрі мають скласти творчі іспити повинні здати документи раніше – до 18 липня.
Із важливих інновацій вступної кампанії цього року – документи подаватимуться лише в електронному форматі. За бажанням, абітурієнт може прийти в приймальну комісію – попросити допомогти подати документи через електронку. Або просто зробити це з дому. Винятки – пільгові категорії, які повинні подати документ про право на пільги особисто.
Якщо у попередні роки можна було подавати документи до п’яти університетів на три спеціальності в кожному – то цього року можна надіслати до 15 заяв у різні університети, але не на 15 спеціальностей, а всього на 5.
У цьому році більша фокусація на спеціальностях, так би мовити профорієнтації. Це допоможе вступникам, які вже визначилися, який фах хочуть обрати,
– підкреслює Інна Совсун.
Документи подаватимуться лише в електронному вигляді, а сертифікати ЗНО будуть автоматично підвантажуватися в електронному кабінеті зареєстрованого вступника. Довантажити потрібно буде лише скан-копію додатка до атестату. А уже після зарахування необхідно подати оригінали атестату та інших необхідних документів.
Пільги для окремих категорій вступників
За пільговими умовами до вищих навчальних закладів вступатимуть:
- діти-сироти
- учасники АТО, які повернулися із зони ведення дій і не мали часу зареєструватися на ЗНО
- діти, які у зв’язку з наявністю певних захворювань не можуть його складати.
Вони складатимуть лише вступні іспити.
Випускники на окупованих територіях Донбасу
Діти з непідконтрольних Україні територій Донецької та Луганської областей зможуть вступати на основі ЗНО до всіх вишів або за результатами вступних іспитів до переміщених університетів (їх півтора десятка), якщо Президент України підпише ухвалений Верховною Радою закон.
Випускникам з Криму будуть встановлені окремі квоти. Для них є можливість екстернатом скласти іспити і отримати український атестат.
Це складніше, ніж випускникам шкіл Львова, Києва чи Харкова. Але цей механізм є, він працюватиме,
— зазначає перший заступник Міністерства освіти.
На сайті Міносвіти також можна знайти посилання “Для громадян Донбасу і Криму”, де покроково розписано дорожню карту для випускників з окупованих територій, перелік необхідних документів та до яких українських шкіл можна “прикріпитися”.
До вашої уваги ТОП-10 українських університетів: