11 жовтня працівники НАБУ затримали двох посадовців міністерства – заступника міністра оборони і директора департаменту держзакупівель. Ніби-то на закупівлі палива міністерством було розтрачено 149 мільйонів гривень. Пікантність ситуації ще й в тому, що компанія, яка брала участь у закупівлі може буде пов’язана з впливовими політиками із влади.

Спочатку була хвиля обурення, що на крові хтось може отримувати надприбутки. Як же це так? А потім, люди почали писати, що все одно за це ніхто не потрапить за грати. Адже жоден "клієнт" НАБУ і САП із гучним прізвищем ще не відбуває покарання у місцях позбавлення волі.

Читайте також: Як екс-партійці Януковича стали у нагоді теперішній владі

Більше того, нардеп Борислав Розенблат, який став відомим на всю країну, завдяки спецоперації "агента Катерини" і передавав їй хабарі, зараз зірка телебачення. Бере участь у ток-шоу, коментує події в країні. Та й колеги, вже не відвертаються від Розенблата. Про нього у вересні згадував відомий журналіст і телеведучий програми HardTalk на ВВС Стівен Сакур. Він запитував прем’єр-міністра Володимира Гройсмана, під час конференції у Києві, як так може бути, що ця людина ще досі депутат парламенту?

А інший відомий фігурант, Роман Насіров, затягує вивчення документів по своїй справі. Розслідування прокурори закінчили ще у липні, але Насіров не поспішає читати документи. І поки він з ними не ознайомиться, суд не розпочнеться.

Вартий уваги приклад Румунії. Національний антикорупційний директорат Румунії, аналог нашого НАБУ і САП, був створений ще у 2002 році. Але ефективно запрацював тільки через 10 років, коли у 2013 році його очолила Лаура Кодруца Ковесі. Це колишній генеральний прокурор Румунії, до речі намолодший за усю її новітню історію.

Читайте також: Хто з депутатів найбільше пропускає засідання Верховної Ради

У Ковесі немає бізнесу, мешкає вона в квартирі, яку придбала у кредит. Але саме з її ім’ям пов’язують успіхи Румунії у боротьбі з корупцією. Візьмемо лише останній рік. Три міністри, шість сенаторів, 11 депутатів, 47 мерів і 21 менеджер державних компаній. Справи проти усіх цих людей антикорупційний директорат Румунії спрямував вже до суду. А раніше Лаура Ковесі відправила за грати брата президента, який призначив її на посаду. Завдяки роботі директорату Румунія за останні два роки піднялася на 12 позицій у рейтингу сприйняття корупції Transparency International – з 69 на 57 місце.

Опоненти намагалися роздобути хоч якийсь компромат на Ковесі. Звинувачували її у плагіаті докторської дисертації. Спеціальна комісія зробила перевірку – не було плагіату. Потім невідомі погрожували їй по телефону. Спецагенти приватної детективної фірми намагалися зламати її пошту. Їх схопили і заарештували. Ковесі постійно звинувачують у вибірковості справ і незаконному прослуховуванні. З тим самим зараз стикається і НАБУ.

Коли виходить чергова стаття про Лауру Кодруцу Ковесі, українські користувачі соцмереж пишуть – от нам би такого фахівця в Україну. Але Ковесі не змогла б бути ефективною у нас. Адже румунський суд підтримує антикорупційних прокурорів у більшості справ і відправляє корупціонерів за грати. А у нас великих сподівань на роботу судів не має. Потрібен антикорупційний суд. І не тільки для того, щоб саждати корупціонерів, але і для того, щоб виправдовувати невинуватих.

Читайте також: Бекграунд судової реформи: резонансні справи, які закінчились провалом

На відміну від Румунії, українські антикорупційні органи почали затримувати високопосадовців не через 10 років після створення, а у перший же рік роботи. Та без чесних судів це досягнення важко буде оцінити. Коли румунський уряд спробував пом’якшити покарання для засуджених корупціонерів, на вулиці вийшли сотні тисяч людей. Уряд вимушений був відмовитися від амністії хабарників. Сьогодні Національний антикорупційний директорат підтримують 60% населення. Парламенту ж довіряють лише 11% громадян Румунії.

Підтримка суспільства боротьби з корупцією – це найкращий захист від будь-яких погроз. Інколи треба не лише все критикувати, а й щось підтримувати. І антикорупційна боротьба – це непоганий вибір.