Про це повідомляє прес-служба МВС.
У розширеному засіданні Колегії МВС України взяли участь голова Верховної Ради України Олександр Турчинов, голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко, міністр оборони України Степан Полторак та Євген Захаров, представник експертної ради з питань захисту прав людини в системі органів внутрішніх справ та реформування відомства.
Метою Концепції є перетворення МВС на цивільне правоохоронне багатопрофільне відомство з чітким розмежуванням політичної та правоохоронної функцій. Воно має формувати державну політику у сферах правоохоронної діяльності, захисту конституційного ладу та територіальної оборони, міграційної діяльності, захисту державного кордону, цивільного захисту населення та пожежно-рятувальної справ,
— сказав Аваков.
Стратегію реформування відомства склали громадськими організаціями, з урахуванням світового досвіду розроблено проект стратегії розвитку ОВС. Її вже схвалено на експертній раді з питань захисту прав людини в системі органів внутрішніх справ та реформування відомства.
На основі зазначеної стратегії Міністерство підготувало концепцію першочергових заходів реформування системи Міністерства внутрішніх справ. Саме вони подаються на розгляд уряду.
Відеопрезентація основних напрямків реформування МВС представлена Арсеном Аваковим в засобах масової інформації для публічного обговорення.
Для виконання цих функцій передбачається утворення центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується міністром внутрішніх справ:
Національної поліції;
Національної гвардії;
Державної міграційної служби;
Державної прикордонної служби;
Державної служби з питань надзвичайних ситуацій.
Міністерство внутрішніх справ стає відкритим політичним органом управління вказаних центральних органів (так званим Home office). Останні не входять до апарату МВС та мають самостійні управлінські апарати.
Так, по-перше, передбачається деполітизація правохоронних органів. (За міністром залишається політична функція. За керівниками правоохоронних структур, що входитимуть до складу системи міністерства — професійна. Проходження служби в цих структурах не буде залежати від зміни політичного керівництва держави).
По-друге, Міністерство внутрішніх справ буде демілітарізовано. У погонах залишаться лише працівники, які виконують практичні функції у сферах правоохоронної діяльності, захисту конституційного ладу та територіальної оборони, захисту державного кордону, цивільного захисту населення та пожежно-рятувальної справи.
По-третє, передбачається децентралізація, що супроводжуватиметься скороченням значної кількості підрозділів зі спорідненими й дублюючими функціями та їх реорганізація. (Підрозділи боротьби з організованою злочинністю, ветеринарної, транспортної міліції тощо). Буде переглянуто статус Державної атомобільної інспекції, розширені повноваження дільничних інспекторів та патрульної служби. Зменшиться кількість спеціальніх підрозділів, натомість буде створено один універсальний.
По-четверте, буде запроваджено європейську модель підбору та навчання кадрів. (Підбір кадрів буде здійснюватись прозоро, на конкурсній основі, з урахуванням думки громадськості та за результатами тестування).
Також будуть розроблені дієві механізми контролю за діяльністю правоохоронців з боку громадськості. Підвищено роль інститутів громадянського суспільства та органів місцевого самоврядування в заходах із забезпечення прав і свобод населення.
Нагадаємо, після розширеного засідання колегії МВС за участю голови Верховної Ради України Олександра Турчинова, під час якої експертна Рада МВС презентувала основні заходи щодо реформування правоохоронного відомства, сьогодні, 22 жовтня, Кабінет Міністрів України затвердив концепцію першочергових заходів реформування МВС та стратегію розвитку органів внутрішніх справ України.