24 Канал розповідає, які є способи реєстрації приватного підприємця. Де відкрити ФОП під час війни, скільки коштує відкрити ІП в Україні та які документи потрібні для реєстрації ПП онлайн – розповідаємо далі.

Читайте також Податки для ФОПів у 2023 році: що заклали у бюджет та які пільги планують скасувати

Ще до того, як почнете реєструватися на приватного підприємця, варто пам'ятати про кілька нюансів.

Як зареєструвати ФОП через Дію

Для того, щоб стати ФОПом вже давно не потрібно іти в податкову, це можна зробити через портал Дія, обравши КВЕДи та групу.

Щоб відкрити ФОП онлайн у Дії під час війни потрібно:

 1. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
 2. Заповніть форму на відкриття ФОП онлайн.
 3. Заповнену заяву на реєстрацію приватного підприємництва в Україні автоматично надішлють до реєстратора за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказано в довідці переселенця.
 4. Якщо ви обрали спрощену форму оподаткування, заяву на перехід до спрощеної системи буде також автоматично надіслано до податкового органу за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, яке вказано в довідці переселенця.
 5. Якщо обрали загальну систему оподаткування, то можете також подати заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість (ПДВ).


Відкриття ФОП у Дії пыд час вый/ Фото Дія

Статус заяви можна перевірити у кабінеті громадянина. Повідомлення про реєстрацію ФОП чи відмову також з'явиться у кабінеті – його надішлють електронною поштою.

Як тільки запис про відкриття ПП в Україні з'явиться в Єдиному державному реєстрі, ви можете отримати витяг з реєстру в кабінеті громадянина. Витяг має юридичну силу – його можна видрукувати й користуватися як будь-яким іншим документом. Свідоцтво про реєстрацію ФОПів вже не потрібно – Верховна Рада скасувала цей документ для приватних підприємців та юридичних осіб.

Відкрити ФОП: які документи потрібні для відкриття ПП у Дії

Відкрити ФОП можна лише за допомогою електронного підпису у додатку.

Скільки коштує оформити ФОП у Дії

Послуга є безплатною – щоб зареєструвати ФОП у Дії, не треба платити.

Як відкрити ФОП особисто

Якщо онлайн-спосіб не для вас, можна скористатися традиційним та прийти в податкову особисто. Для цього потрібно звернутися до державного реєстратора за місцем проживання з паспортом та ідентифікаційним кодом, надати копії цих документів.

У держреєстратора ви маєте заповнити реєстраційну картку, тобто форму 10. Будьте уважні при заповненні КВЕДів — якщо помилитесь, вас зареєструють (щоправда, ризикуєте замість, наприклад, надання будівельних послуг підписатись на постачання хліба). А виправити цю помилку можна буде тільки шляхом перереєстрації.

Подати документи держреєстратору також можна спеціалістом або через представника ФОП (оформивши на нього попередньо нотаріально посвідчену довіреність).

Якщо обійшлось без помилок — протягом трьох робочих днів з моменту подання документації вас повинні внести до державного реєстру й видати відповідну виписку. Якщо ви надсилали документи листом, то і виписку отримаєте поштою.

Далі, щоб отримати свідоцтво ФОП, необхідні документи треба додати до підрозділу податкової інспекції.

Які документи потрібно подати для реєстрації ФОПу під час війни:

 • копію паспорта та ідентифікаційного коду;
 • заяву щодо застосування єдиного податку;
 • отриману вами раніше виписку з єдиного державного реєстру;
 • книгу обліку доходів;
 • заяву на ім'я начальника податкової інспекції або за Ф. 5-ОПП.

Про податки та інші обов'язкові платежі для ФОПів

Для реєстрації існує 3 групи ФОПів. Основні відмінності полягають у різних ставках ЄП (Єдиного податку) та ЄСВ (Єдиного соціального внеску), ліміті у доходах та кількості найманих працівників.

Хто може не платити ЄСВ

У зв'язку з воєнним станом підприємець може не сплачувати ЄСВ, однак у такому разі йому не нараховуватиметься страховий стаж, котрий потрібен для виходу на пенсії. У 2023 році він зріс до 30 років.

Від сплати ЄСВ й до воєнного стану звільнялись особи на спрощеній системі оподаткування, що одночасно були пенсіонерами за віком або по інвалідності та отримували пенсію або соціальну допомогу.

Податки для ФОПів під час війни

 • ФОП 1 групи: єдиний податок – 286,4 гривні (10% від 2 684 гривень); ліміт річного доходу – 1 118 900 гривень або 167 розмірів мінімальної зарплати.
 • ФОП 2 групи: єдиний податок – 1 340 гривень (20% від 6 700 гривень); ліміт річного доходу – 5 587 800 гривень або 834 мінімальні зарплати.
 • ФОП 3 групи: єдиний податок – 5% від суми доходів для неплатників ПДВ, або 3% від суми доходів для платників ПДВ; ліміт річного доходу – 7 818 900 гривень або 1 167 мінімалок (однаково для платників та неплатників ПДВ).