Китай готовий побудувати АЕС для Казахстану

Цю пропозицію обговорювали наприкінці травня голови Національного управління ядерної безпеки КНР Дун Баотуна з представником Агентства з атомної енергії Казахстану Алмасадом Саткалієвим, пише 24 Канал з посиланням на росЗМІ.

Читайте також Казахстан зробив важливу заяву щодо видобутку нафти в 2025 році

За підсумками переговорів казахстанська сторона висловила зацікавленість у вивченні китайського досвіду із забезпечення ядерної та водно-екологічної безпеки на всіх етапах реалізації проєкту,
– повідомляють російські медіа.

У МАГАТЕ заявили, що Казахстан готовий до співпраці з Китаєм у питанні будівництва АЕС. До цього влада республіки сформувала шорт-лист потенційних підрядників для будівництва, куди увійшли:

  • російський "Росатом";
  • південнокорейська KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power);
  • французька EDF (Électricité de France).

У Міністерстві енергетики Казахстану зазначали, що будівництво АЕС обійдеться у 10–15 мільярдів доларів. Однак наприкінці 2024 року перший віцепрем’єр Роман Скляр заявив, що вартість може зрости в півтора раза через здорожчання матеріалів і послуг.

Президент Касим-Жомарт Токаєв зробив заяву, що Казахстан планує запустити першу АЕС до 2035 року. Її мають побудувати у селищі Улькен Жамбильського району Алматинської області — на березі озера Балхаш.

Зауважте! У планах республіки – зведення щонайменше трьох великих АЕС.

Чи були вже в Казахстані АЕС?

У країні вже діяла АЕС – з 1973 по 1999 рік на заході Казахстану, в місті Шевченко. Проте реактор БН-350 цієї станції мав потенціал для виробництва збройового плутонію-239, через що було ухвалено рішення про виведення її з експлуатації.