За даними Мінсоцполітики, у 2023 році вперше проіндексують найнижчі пенсії. Нагадуємо, що раніше вони не потрапляли під індексацію і підвищувалися разом із прожитковим мінімумом.

Читайте також Індексація пенсій, нові зарплати військових та зміни від НБУ: що чекає на українців у березні

Кому проіндексують пенсії

Підвищення стосуватиметься:

  • "цивільних" пенсіонерів, яким проіндексують пенсію на 19,7% показника середньої заробітної плати, з якої обчислюється пенсія. Це 5,2 мільйона осіб.
  • Пенсіонерів, у яких зростуть пенсії на 19,7% фіксованого розміру мінімальних пенсійних виплат. Це 4,2 мільйона осіб. Для таких пенсій зростання становитиме від 420 до 520 гривень (порівняно з розмірами пенсій, встановленими на 1 березня 2022 року).
  • Пенсіонерів для яких весь розмір пенсії буде індексовано на 19,7%. Це 0,5 мільйона осіб.
  • Українці, що отримають пенсію по інвалідності, що настала внаслідок захворювання, внаслідок Чорнобильської катастрофи. Це 94,5 тисячі осіб.

Крім того, будуть виплачуватися ще й щомісячні компенсаційні виплати для пенсіонерів віком старше 70 років, якщо розмір їхніх пенсій не досягає 10 340 гривень:

  • 570 гривень – людям старше 80 років;
  • 456 гривень – людям віком від 75 - 80 років;
  • 300 гривень – людям віком від 70 - 75 років.

Відомо, що 1 квітня перерахунок пенсій відбудеться й для пенсіонерів, які працюють, з урахуванням збільшеного стажу. А з 1 липня індексація відбудеться для військових пенсіонерів, науковців-пенсіонерів та пенсіонерів-держслужбовців.

Для кого не відбудеться індексація

Є певна категорія пенсіонерів, яким пенсії не індексуватимуть. Це ті, кому виплати були призначені у 2020 – 2022 роках. Вони отримають підвищення лише в 100 гривень. Це пояснюють тим, що такі громадяни вже отримують пенсію значно вищу, ніж ті громадяни, хто мають такий самий стаж, але отримав пенсію до 2020 року.

До теми Березнева індексація: наскільки збільшаться виплати пенсіонерів за інвалідністю

Напрямок, визначений урядом як ключовий для проведення індексації, – це підтримка найбільш вразливих категорій громадян. Справедливим є забезпечити індексацію доходів передусім громадянам, які отримують найменші виплати. Адже залишати під час війни без соціального захисту тих, хто не може працювати й для кого пенсія є єдиним джерелом доходів – безвідповідально,
– розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.

Водночас уряд обмежив максимальний розмір індексації. І тепер він становить не більше 1 500 гривень.