Що буде з курсом

Очікування Мінфіну щодо курсу у 2024 році наклалися на заплановане в середині тижня засідання монетарного комітету НБУ та ухвалення рішення по обліковій ставці. Чимало учасників ринку й навіть простих людей почали пов’язувати ці дві обставини, що стало підґрунтям для різних трактувань та чуток.

Читайте також Заборона польських фруктів та овочів: відповідь України на зернове ембарго

У розмові з 24 Каналом банкірка Анна Золотько розвіяла чутки відносно коливань валюти в кінці вересня і пояснила причини ажіотажу.

Анна Золотько

Директор департаменту казначейських операцій Юнекс Банку

Формальним приводом стали слова міністра фінансів, який висловив занепокоєння зміцненням гривні. З вівторка ми фіксували дуже значне зростання обсягу попиту на безготівкову валюту й на придбання доларів та євро з розміщенням на тримісячному депозиті.

На ринку відчутно зросли девальваційні настрої, а попит на іноземну валюту істотно збільшився. Цей тренд зафіксувала і статистика НБУ: з понеділка по середу обсяг придбаної за цими двома інструментами валюти зріс в середньому до 19 мільйонів доларів.

Це призвело до зростання курсу у готівковому сегменті: на піку у середині тижня вартість американського долара сягала 38,3 гривні за долар. Банкірка акцентує: попри те, що НБУ не ухвалював жодних курсових рішень, вартість долара на готівковому ринку утримується на доволі високих позначках 38,1 – 38,3 гривні за долар.

Золотько вважає, що розширення можливості для придбання валюти у безготівковому сегменті сприятиме частковому перетоку попиту з готівкового на безготівковий ринок. На її думку, якщо тиждень пройде відносно спокійно з точки зору дискусій відносно курсу та рішень за валютними правилами, ситуація на ринку повинна почати заспокоюватись.

У п’ятницю, мають поступово повернути готівковий курс в діапазон 37 – 38 гривень за долар. Щоправда, з огляду на підсилення девальваційних настроїв у суспільстві, на це може піти трохи більше часу, ніж очікувалося. На мою думку, у найближчий тиждень вартість американського долара на готівковому ринку коливатиметься в межах діапазону 37,7 – 38,4 гривні за долар,
– прогнозує Золотько

Подальше зростання курсу стримується посиленням пропозиції безготівкової валюти з боку банків: за минулий тиждень кількість фінустанов, що пропонують продаж валюти в межах ліміту 50 000 грн зросла до 28. Причому більш ніж половина з них продають безготівковий долар за курсом не вище 37,5 гривні за долар. Це дуже суттєвий стримувальний чинник для готівкового ринку.