На перший погляд, у світі цифрових грошей дуже складно розібратися. Зокрема, зрозуміти, які з криптовалют справді мають обґрунтовані підстави для того, щоб виділятися з понад десятків тисяч конкурентів. Пропонуємо розібратись у цій темі разом.

Рекомендуємо Фінансова грамотність для підлітків: в Києві запустили безоплатні курси

Топ 3 найпопулярніші валюти у 2023 році

На графіку ринкової капіталізації криптовалютного ринку одного з найбільших агрегаторів Coinmarketcap можна побачити розподіл сил між найвпливовішими криптовалютами в світі, далі в матеріалі докладніше про топ 3.

Bitcoin (BTC)

Біткойн – це перша цифрова монета, завдяки якій світ взагалі сьогодні говорить про криптовалюти. Від моменту запуску у 2009 році біткойн залишається лідером на ринку та найпопулярнішою монетою у світі з ринковою часткою в 49,2%. З травня 2016 року до середини вересня 2023 року цифрова монета зафіксувала зростання на 5115%. На цю мить її ринкова капіталізація становить 518,5 мільярдів доларів за даними Coinmarketcap.

Що таке ринкова капіталізація?

Це метрика, що відображає загальну вартість усіх монет конкретної цифрової валюти, які перебувають в обігу. Вона розраховується шляхом множення поточної ринкової ціни монети на загальну кількість монет в обігу. Ринкова капіталізація є широко використовуваною метрикою для вимірювання "розміру" криптовалюти та може застосовуватися для порівняння різних монет.

Біткойн по суті самостійно встановлює тренди, а деякі інвестори називають його "цифровим золотом", обираючи цю монету у довготривалій перспективі.

Ethereum (ETH)

Друга за популярність криптовалюта у світі – Ethereum – продовжує залишатися у топах, зокрема, через досить широкий потенціал її застосування – так, можна сказати, що екосистема Ethereum дала перший потужний поштовх для розвитку галузі DeFi, що відповідає за значну частку ринку криптовалют. Загальну капіталізацію цієї монети оцінюють у 191,9 мільярда доларів.

Крім того, Ethereum вдалося успішно “пережити” перший в історії перехід активної мережі з алгоритму консенсусу Proof-of-Work на Proof-of-Stake – The Merge у 2022 році. Це оновлення сприяло серйозним змінам. По-перше, енергоспоживання Ethereum впало майже на 99,95%. Це серйозний аргумент на тлі зростання важливості теми "зеленої енергетики".

По-друге, ця криптовалюта стала дефляційним активом: тобто, в теорії, уповільнення пропозиції може сприяти зростанню ціни. Також це може бути ще одним фактором для посилення позицій ETH у довготривалій перспективі.

По-третє, Ethereum за час свого існування пережив не один ринковий цикл і лише укріпив свої позиції. З квітня 2016 року до середини вересня 2023 року ціна монети зросла на понад 14 431%. Частка Ethereum на крипторинку на сьогодні досягла майже 18,3%. Додамо, що на початку року цей показник впритул наблизився до 20%.

Tether (USDT)

Ця монета входить до лідерів на ринку криптовалют, але й має серйозну відмінність від двох вищезгаданих монет. Tether – це стейблкойн, тобто його курс прив’язаний до вартості іншого активу, в цьому випадку до американського долара. Таким чином вартість 1 USDT становить +/- 1 долар.

Багатьох інвесторів приваблює ця криптовалюта саме завдяки цій особливості, оскільки вони побоюються надто стрімких змін курсу криптовалют. Ринкова капіталізація USDT на сьогодні досягла 83,2 мільярда доларів. Ця монета також закриває трійку лідерів за рівнем домінування у секторі з часткою у 7,95%.

По суті, Tether – своєрідний знак стабільності у світі цифрових грошей. Це додає особливої ваги криптомонеті на тлі турбулентності на глобальному рівні в останні роки.

Монети з перспективами

Проте ніколи не варто обмежуватися лише загальновідомими монетами. На ринку криптовалют активно з’являються нові й нові цифрові монети, які нерідко мають хороші перспективи. Зокрема:

  • ARB – головний токен у L2-мережі Arbitrum. Ця монета вийшла на ринок навесні 2023 року та демонструє досить хорошу динаміку. З іншого боку, токен виграє від зростання мережі Arbitrum;
  • SUI – ця монета з’явилася на ринку на початку травня та стала одним із найбільших нових проєктів в криптоіндустрії;
  • WBT – це монета від однієї з провідних європейських криптобірж WhiteBIT з українським корінням, яка у 2022 році продемонструвала суттєве зростання за функціональними показниками та за кількістю активних користувачів. Завдяки запуску власного блокчейну та власної монети, яка уже досягла капіталізації у 768,5 мільйона доларів, криптобіржа посилила свою екосистему. До того ж користувачі монети WBT можуть розраховувати на значно більше можливостей від криптобіржі: доступ до WhiteBIT Launchpad, зменшення торгових комісій, безплатне виведення коштів, збільшення реферальної винагороди, та безплатні AML-перевірки.

Криптосектор впевнено дивиться у майбутнє

Загалом з початку 2023 року ринок криптовалют демонструє впевненішу динаміку у порівнянні з попереднім роком. Нагадаємо, що минулий рік крипторинок завершив з капіталізацією на рівні трохи нижчому за 800 мільярдів доларів.

Прогнозують, що виторг на ринку криптовалют за підсумками 2023 року досягне майже 38 мільярдів доларів. А ще цей сектор зумів витримати тиск дискусій щодо ймовірного посилення регулювання. Цікаві результати у першій половині року показали дві топові монети – біткойн та ефіріум, які виросли більше, ніж будь-які традиційні активи.

Проте сектор все ще відчуває наслідки тогорічної турбулентності. Також можна сміливо стверджувати, що біткойн так і залишається єдиним королем крипторинку. Саме ця монета диктує тренди, має найбільший попит та залишається у центрі уваги всього світу фінансів.

Водночас з початку поточного року фіксували суттєве зростання в інвесторів апетиту до ризику, що завжди позитивно впливає на вартість криптовалюти. На сьогодні загальна капіталізація ринку криптовалют становить понад 1 трильйон доларів. Тож це сфера з безліччю можливостей. І криптобіржі, наприклад WhiteBIT, допоможуть з легкістю втілити їх у життя.