Відомо, що прожитковий мінімум в Україні впливає на більшість соціальних виплат. Не виняток й розмір аліментів. Відтак у 2024 році суми аліментів зміняться, адже прожитковий мінімум зріс.

Читайте також Вдвічі менші прожитковий мінімум та соцвиплати: що про бюджет-2024 кажуть економісти

Відповідно до цього суми для основних соціальних й демографічних груп населення зміняться. Наприклад, кошти на дітей:

  • на дітей віком до 6 років – 2 563 гривні;
  • на дітей віком від 6 до 18 років – 3 196 гривень;

Мінімальний розмір аліментів

Ця сума не може бути меншою, ніж 50% від прожиткового мінімуму. Крім того, на суму впливає ще й вік дитини. Згідно з цим розміри аліментів на 2024 рік виглядатимуть так:

  • на дітей до 6 років – 1 281 гривня. Торік ця сума становила 1 136 гривень.
  • на дітей від 6 до 18 років – 1 598 гривень. У 2023 році це було на рівні 1 416,5 гривні.

Максимальний розмір аліментів

Цей розмір становить 10 прожиткових мінімумів на дитину. Відтак один із батьків повинен платити на дитину до 6 років у 2024 році – 25 630 гривень, а на дитину від 6 до 18 років – 31 960 гривень.

Один із батьків може продовжувати виплачувати аліменти й після 18 років. Йдеться за випадки, коли дитина починає навчання. Кошти матір чи батько сплачує до того моменту, поки триває навчання – не довше, ніж до 23 років.

Розрахувати розмір таких аліментів можна враховуючи вік дитини, кількість дітей та розмір доходу батька чи матері, що сплачують виплати:

  • на одну дитину — 1/4 від доходу;
  • на двох дітей — 1/3 від доходу;
  • на трьох і більше дітей — 1/2 від доходу.

В Україні передбачена відповідальність за несплату аліментів. Це цивільна, адміністративна (суспільно корисні роботи, обмеження у праві виїзду за кордон, керуванні автомобілем, користування зброєю та полювання) та кримінальна відповідальність (громадські роботи, домашній арешт та обмеження волі до 2 років).

  • Обмеження виїзду за кордон;

Ця заборона передбачена для тих, хто не сплачує аліменти понад 6 місяців. Зняти її можна лише у разі погашення заборгованості.

  • Обмеження в керуванні автомобілем;

Після цієї заборони батько чи матір не зможуть кермувати будь-якими механічними транспортними засобами.

Під час розмови з 24 Каналом експерт з питань соціальної політики Андрій Павловський пояснив, що підвищення на 2024 рік розміру прожиткового рівня не може вирішити усіх соціальних потреб.

За його словами він не є достатнім через рівень інфляції в Україні, яка торік була на рівні 30%, а цього року трішки менше.

Андрій Павловський

Експерт з питань соціальної політики

Зрозуміло, що підвищення прожиткового мінімуму на 300 з копійками гривень, не розв'яже соціальні проблеми різних категорій населення. Треба виходити з того, що в країні війна і уряд, з того що є, вираховує штучно відверто занижені соціальні показники в державний бюджет.

Павловський додає, що соціальні видатки зараз – це допомога міжнародних партнерів. Через це влада намагається "затягнути паски", щоб коштів вистачило для усіх.